Máte rádi Operu? Fifth je nový minimalistický prohlížeč na bázi WebKitFLTK
Fifth je pokračovatelem „staré dobré Opery“. Ta po přechodu na Webkit - pardon, Blink - začal věnovat více pozornosti jiným platformám, než Linuxu. Asi se na to nemůžeme na norskou společnost zlobit, ale stará dobrá Opera prostě mnoha lidem chybí. Nikoli co se týče HTML jádra Presto, ale spíše z hlediska funkcionality, který byla postupně z Opery po příchodu řady 15 „kastrována“.
Nový prohlížeč je dalším typickým malým projektem na bázi open-source, ne nepodobným jiným v jiných kategoriích sw. Šířen je pod GPLv3 licencí a staví na jiných technologiích. Autorem je Lauri Kasanen, který se kromě Fifthu podílí také na Mesa (tedy open-source implementaci OpenGL) s důrazem na vývoj linuxového open-source ovladače pro Radeony.
Prohlížeč je založen na WebKitFLTK, což je poměrně specifická implementace WebKitu. FLTK, neboli Fast, Light Toolkit je multiplatformní knihovna pro GUI, jejíž vývoj sahá až do roku 1998 a je napsána v C++. Má rozhraní pro OpenGL, ale narozdíl od GTK+ či QT a wxWidgets se nesnaží bobtnat do velkého sw molochu, namísto toho je striktně držena na malé velikosti, vyhýbá se komplikovaným vlastnostem C++ a celkově se s ní, po krátkém zaučení, pracuje snadno a rychle.
Fifth je prohlížeč vyvíjený exkluzivně pro Linux. V tuto chvíli je dispozici první zkušební verze, jejíž funkcionalitu (v návaznosti na Operu) dobře demonstrují screenshoty. Z toho podstatného jmenujme, že Fifth nakládá se SSL certifikáty korektní „SSH-cestou“, podporuje speed dial (což FF už také drahnou dobu má), blokování obsahu a možnost upravovat nastavení prohlížeče pro konkrétní stránky.
Hlavní misí prohlížeče je bezpečnost a to, aby nad vším měl kontrolu uživatel, nikoli někdo jiný. Takže SSL certifikáty nešlapou přes CA (certifikační autority), které mohou svádět k falešěnému pocitu bezpečí před útokem typu man in the middle. Naopak se pouze hlídá, že se certifikát časem nemění - zajímavým poznatkem z téhle vlastnosti je to, že Google mění své certifikáty v podstatě každý týden.
„Pětka“ také obsahuje funkcionalitu pro blokování obsahu, jednoduše v tom duchu, aby nad tím, co vám bude zobrazeno, jste měli kontrolu vy, nikoli třetí strana - tohle asi bude nejkontroverznější část projektu, jelikož weby jako my (a tisíce dalších po celém světě) mohou jen díky reklamě fungovat a nabízet svůj obsah za určitou cenu (v 99,999 % případů 0 Kč). Ale zpet k tématu: každá verze ponese aktualizované výchozí nastavení na bázi výzkumů jako panopticlick od EFF (Electronic Frontier Foundation).
A ještě jedna věc do třetice, taková třešnička na dortu, z mého pohledu. Fifth se distancuje od moderních - jak je pojmenovává - misfeatures, tedy vlastností mířících špatným směrem. Věřte tomu, nebo ne, ale jsou tím myšleny novinky jako WegGL, WebCL, HTML audio či video, rozšiřujcí pluginy apod. Například pro video nepreferuje prohlížeč klasickou cestu přímého přehrávání, ale stažení streamu.
- Ke stažení: Fifth 0.1 pro Linux