Folding@Home 3× zrychlil, s 1,5 ExaFLOPS překonává superpočítače budoucnosti
1,5 EFLOPS je hodnota 10× vyšší, než jakou má v aktuálním stavu nejrychlejší superpočítač světa, IBM Summit (150 PFLOPS z celkových 200 PFLOPS, na které byl projekt dimenzován). První superpočítač, který nabídne vyšší výkon, bude patrně teprve El Capitan postavený na hardwaru AMD. Ten se bude kompletovat v roce 2022 a do ostrého provozu najede začátkem roku 2023. Do té doby přijdou superpočítače Číny, která plánuje stroj s 1 EFLOPS, Aurora vybavená hardwarem Intelu s 1 EFLOPS. První stroj, který stávající potentciál distribuovaného systému Folding@Home alespoň dorovná, bude Frontier s hardwarem od AMD o 1,5 EFLOPS (asi 2021).
V tuto chvíli není známo, odkud onen 1 EFLOPS navíc pochází. S vysokou jistotou však půjde o kombinaci uživatelských systémů a nějakých dalších superpočítačů, které se do systému připojily.
Ač tým Folding@Home opakovaně informuje o dosažení nových a nových rekordů (a je bezesporu dobře, že jsou výpočetní prostředky využívány k hledání možného řešení aktuálního problému), jednu vadu na kráse to má. Zatímco kupříkladu onen Summit má výkon 470 PFLOPS k dispozici v libovolný okamžik, celkový výkon distribuovaného systému Folding@Home je počítán jako prostý součet výkonu všech systémů, které se do něj v posledních 50 dnech připojily. Výkon reálně dostupný v jednom okamžiku je tak, troufám si říct, několikanásobně nižší a bude se pohybovat na úrovni stovek PFLOPS.