Fractal Design Define R5: navrženo pro vodu?
Kapitoly článků
Pozitivem na interiéru je, že je kompletně hladký, zapracovaný a lakovaný. Nikde nic nečouhá, nejsou tu žádné ostré hrany běžné z levných šmejdů, kde se pořežete raz dva. Na druhé straně, po vyjmutí všech košů a sundání obou bočnic se skříň v jednom směru nechá velmi výrazně torzně zkroutit, což umožňuje pouhé snýtování v rozích (které tvoří osu, okolo které se mohou části mírně otáčet). Je to lepší než u Define R3, ale pořád to trochu evokuje papírové skříně za tři stovky?! Trochu bych očekával, že skříň za trojku bude držet pohromadě i bez košů a bočnic.
Koše tomu částečně pomáhají, nasazení a přišroubování pravé bočnice to řeší zcela a pak je Define R5 skutečně pevný. To jsme se tedy ovšem po dvou generacích stále nikam nehnuli. Pozitivem je to, že plech pod základní deskou je nyní zřetelně pevnější a neprohýbá se stejně jako u papírových skříní za pár stovek. Opora desky je opět základní funkcí skříně. Jsem asi staromódní, ale vyžaduji, aby skříň byla napřed pevná, a pak můžeme řešit prkotiny jako prachové filtry. K dispozici je dostatečné množství průchodek (z boku, dole a nahoře) a prostor pro uchování kabelů pod plechem desky.
Tam jsou i pozice s páskou ze suchého zipu pro uklizení kabelů. Volný prostor vzadu nyní využívají hned dva šuplíky na 2,5'' disky.
Montáž komponent
Vyzkoušel jsem montáž asi šestice různých karet, nebyl žádný problém a nemusel jsem ani nikde nic kroutit. Pozitivem je čep uprostřed plechu, který sedí místo jednoho distančního šroubku a padne na všechny velikosti desek.
Říkal někdo víc grafických karet? Že by klasický problém dnešních skříní, které mají nepřekonatelné potíže s tím, nechat trochu místa mezi deskou a zdrojem? Pokud chcete osadit nějaké dvě grafické karty se slušným chladičem, což nemusí být ani nějaké monstrozity typu ASUS MARS, ale klasické staré dobré Accelero S1 se dvěma 12cm ventilátory, což dohromady za pár korun i dnes překonává spoustu násobně dražších (a hlučnějších) řešení, tak máte opět smůlu. Takové karty totiž zpravidla dáváte do předposledního slotu (kam se možná vejdou těsně a s minimálním prostorem pro nasávání vzduchu), případně do posledního slotu (smůla). Optimalizace pro vodu, nepsal jsem to hned?
Pokus o montáž Delty DPS-500QB dopadl tak, jak bylo asi jasné předem. Přitom chybí nějaké 2 - 3 mm. Díky tomu ale její osazení konečně není úplně nemožné, stačí vyříznout/odvrtat průlisy, na kterých zdroj normálně stojí kousek nad dnem skříně, pak se vejde! Při osazení menší desky než FullATX, problém není vůbec, zdroj se nechá kousek odsadit delšími šrouby.
Osazené ventilátory klikají, jak jsem již zmiňoval, utišení komponent jsem vyzkoušel starým 10000otáčkovým diskem s kuličkovými ložisky. Stále to bylo hrozné, ale subjektivně se to tak o třetinu zlepšilo oproti otevřené bočnici. (Sonometr bohužel nemám, přesná data tak protentokrát nebudou.)