Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

PREVIEW – Fractal Design Focus G zaujme konstrukcí, tichým chodem a designem

Po testu skříně Fractal Design Define S Vám přinášíme preview dosud neuvedené skříně Fractal Design Focus G. Přináší hlavně promyšlenou konstrukci, tichý chod a atraktivní design v čele s průhlednou bočnicí a vychytanou přední maskou.

1.     Představení skříně

Fractal Design Focus na první pohled zaujme lesklou červenou barvou, průhlednou bočnící a dvojicí svítících 120 mm větráčků, které pod černou přední maskou vypadají zkrátka dobrě. Tato celokovová červená bestie pojme standartní ATX i mATX základní desky, nabízí dvě 5.25” pozice a pojme dva 2,5” nebo 3,5” pevné disky.

Dále Fractal Focus nabízí protiprachové filtry v dolní i horní části case, 7 pozic pro karty a horní panel s ovládacími tlačítky, USB 2.0 a 3.0 portem a výstupem na sluchátka a mikrofon.

Bočnice, jsou zevnitř nepatrně vypouklé, což nám dává prostor pro případnou organizaci kabeláže za základní deskou. Oceňujeme také celkové zpracování rámečků, které výrazně usnadňuje instalaci disků. Je zkrátka vidět, že se u návrhu skříně myslelo hlavou a pamatovalo se i na drobné detaily, které v součtu velmi usnadní montáž, organizaci kabeláže a zefektivní airflow.

2.     Podrobnější pohled

Při prvním pohledu do útrob skříně zaujme množství pozic pro větráčky. Celkem jich je 5, z toho 2 přední pozice jsou osazané dvěma 102mm bíle podsvícenými větráčky, které jsou krásně tiché. Nahnaný vzduch zepředu nasává částečně chlazení zdroje a částečně opouští skříň horními a zadními průduchy ve skříni. Při použití běžných komponent tento způsob chlazení bohatě stačí.

Pokud bychom však měli náročnější sestavu a cítili potřebu toku vzduchu trochu pomoci, můžeme na “outtake“ nasadit až další tři 120mm větráčky, které se postarají o odtok teplého vzduchu víc než dostatečně.

Zvláštní pochvalu zaslouží umístění boxu na HDD s konektory vzadu, které umožňuje perfektní manipulaci s pevnými disky a nekazí estetiku prosklené skříně volně visícími kabely. Rámečky jsou vybaveny také dírami pro montáž 2,5” disků a v příslušenství najdeme také patřičné šroubky pro montáž.

Sluší se také říct, že case přišel perfektně zabalený, plexisklo mělo z obou stran ochranou fólii proti poškrábání. Dodáno bylo také kompletní příslušenství, potřebné k instalaci komponent a organizaci kabelů, což je přesně to, co nyní uděléme.

3.     Osazujeme základní desku, grafiku a zdroj 

Při osazování základní desky jsme se museli nejdřív trochu patlat s patkami pod základní desku. Jdou nasadit poměrně ztuha a pro úplné dotažení jsou třeba kleště. Nejsou osazené ani patky, které mají formáty ATX a mATX společné, což jsme měli chvíli pánům inženýrům z Fractalu za zlé.

Našroubování základní desky a zdroje z přibaleného paklu šroubků a osazení grafické karty, už však probíhalo bez potíží. Stejně tak zapojení větráčků, předních USB portů a audio portů. Opět musíme ocenit umístění průchodů mezi zadní a přední částí přepážky pro základní desku. Průchody přesně sedí na místa, kudy chceme protáhnout napájecí kabel k CPU nebo k větráčku.

Po prvním spuštění trošku vyděsilo, že se větráčky vepředu roztočily na maximum a působily trochu víc hluku, než jsme očekávali. Asi po 2 vteřinách se ale uklidnily a počítač se stal téměř neslyšitelným. Osazen krom dodaných dvou 120mm větráčků ještě jednou Noctuou na CPU. Při dalším spuštění už se dvouvteřinový randál neopakoval.

5.  Hodnocení, závěr

Skřín Fractal Design Focus mile překvapila celkovým návrhem, dobře vymyšleným chlazením a tichým chodem. Naopak mezery by se daly nalézt v absenci antivibračních prvků v HDD boxu a drobnými potížemi při montáži.

Jestli však vybíráte case pro herní PC, ve kterém vynikne vaše sestava pod průhledným plexisklem a zároveň se bez problémů a hluku uchladí, je “Focus“ rozhodně dobrou volbou. Dostupná je rovněž v barvách černé (Black), bílé (White), světle modré (Petrol Blue), testované červené (Mystic Red), či šedé (Gunmetal Gray). 

Hodnocení

+ Dobře vyřešené větrání – 5x 120mm pozice

+ Protiprachové filtry

+ Prostor pro vedení kabeláže zadem a umístění průchodek dopředu

+ Tichý provoz

+ Rámečky na HDD

- Obtížnější montáž patiček pro základní desku

- Absence antivibračních prvků v HDD boxu

Poděkování

Za zapůjčení skříně děkujeme společnosti Fractal Design.

Skříň bude k dostání u distributorů Alza.cz a CZC.cz.

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku PREVIEW – Fractal Design Focus G zaujme konstrukcí, tichým chodem a designem

Neděle, 12 Listopad 2017 - 20:40 | ODSakEda | Doplňuji foto mého kejsu a schema proudění mnou...
Středa, 8 Listopad 2017 - 07:32 | Libor Míšek | Tam nejsou ty gumový podložky? Pokud jsou, nesmíš...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 20:14 | ODSakEda | Ventilátory jsou přeci od teho, aby svítily! ;-)...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 15:34 | RedMaX | Vepredu a dole se vzduch nasava, tudiz je...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 15:00 | franzzz | Fractal Design jsem nikdy nemel, ale jednou jsem...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 14:01 | chatumbabub | vazne si tu vetu nepochopil nebo se jen nudis?
Úterý, 7 Listopad 2017 - 12:48 | x3m | Skrinka ma tichy chod? Ona sa niekam hybe? Ked uz...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 12:30 | Gaunter | Presne jak píšeš. Mali sme tu podobnú skrinku od...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 12:29 | giff | Nejlevnější varianta je pověsit HDD na provázky...
Úterý, 7 Listopad 2017 - 12:00 | chatumbabub | s HDD jsem mel problem i u R4. Vyresil jsem ho...

Zobrazit diskusi