Free Software Foundation o Windows 10
Vyjádření FSF je podobné jako k dřívějším verzím Windows. Naráží na to, že Microsoft používá (citace) drakonické zákony, které každému brání podívat se Windows pod kapotu a studovat jejich zdrojový kód. To prý staví Microsoft do dominantní pozice nad uživateli Windows. Nové mechanismy v systému pak naopak nechrání uživatele, ale používají jej k marketingovým účelům (tím je patrně naráženo mj. na sběr dat, který je ve výchozí instalaci systému nastaven jako aktivní). Ve zprávě FSF se pak, celkem logicky, hovoří též o NSA. Obecně je pak celkové vyznění jasné: vyhněte se Windows 10 a používejte otevřený sw jako GNU/Linux.
A to je víceméně vše. Kritika Windows 10 je podobná kritikám, které FSF vydala na Windows 8, 7, Vista či jiné verze. Liší se vlastně vždy jen novinkami, což v kontextu posledních let znamená právě kupříkladu NSA a nové - v terminologii FSF šmírovací prvky / v terminologii Microsoft prvky zlepšující uživatelskou zkušenost se systémem - které Microsoft do Windows 10 implementoval.
Musím říci, že jazyk, kterým je tiskovka FSF napsána, mi přijde ušitý horkou jehlou a zpráva tak vyznívá zoufaleji, ostatně jako postupem let i jiné zprávy, které FSF vydává. Přitom by stačilo držet se více faktické stránky a méně zveličených hovorových výrazů, takhle to pak vyznívá do ztracena. Zejména když se kritika zjevně nijak neliší od předchozích a od toho, co na adresu Windows 10 zaznělo od jiných subjektů. ˇFSF si je ale plně vědoma, že oproti miliardovému rozpočtu Microsoftu na reklamu nemá šanci jinak, než skrze sociální sítě a tak se asi opravdu lépe hodí tento jazyk.
Vzpomeňme doby Windows Vista, které se z historického pohledu opravdu nepovedly, stály běžnou cenu a přesto je Microsoft protlačil mnoha a mnoha uživatelům. Windows 10, ať již jsou jakákoli a ať již je budoucí historie zhodnotí jakkoli, prosadí redmondský gigant daleko snadněji. Vždyť je po dobu 1 roku dává zdarma všem svým zákazníkům, kteří si od něj v posledních téměř 6 letech, které od uvedení Windows 7 uběhly, koupili OS (ať již plnou krabici, nebo OEM s nějakým strojem). Proti tomu a proti marketingovému rozpočtu ale i lepší reputaci firmy po odchodu Ballmera (a kdo ví, třeba i Elopa), nemá FSF šanci. Platí přesně totéž, co v mnoha jiných oborech a stejné platilo i pro Windows 7 či 8: jestli jsou Windows 10 špatná, či ne, není tak moc důležité. Jsou totiž dostatečně dobrá pro běžného uživatele, který opravdu nevrhne sám sebe z „pohodlných kapitalistických redmondských USA“ do „nejistoty a bídy Severní Koreje vedené Kim "RMS" Čong-unem“. Za to ultratvrdé přirovnání se omlouvám, ale posaďte své rodiče či prarodiče k jedné z FSF-schválených linuxových distribucí a pochopíte, že na tom něco je.
na motivy FSF