FreeBSD 10.2: Darwinova teorie v praxi
Takže třeba utilita resolvconf povýšila na verzi, která vylepšuje ochranu DNS, podobně je zde nové NTP suite, nové rc skripty a growfs, takže je možné za určitých okolností měnit velikosti root partišny při bootu. Došlo na novou vrstvu kompatibility s Linuxem, které podporuje CentOS 6 a je zde DRM kód odpovídající kernelu 3.8.13 a podporující více X serverů běžících současně (samotný X.Org povýšil na verzi 1.14.7_5). Další vylepšení doznal port FreeBSD/ARM, stejně tak souborový systém ZFS a také zde třeba najdeme novější verze prostředí GNOME 3.14.2 a KDE 4.14.3. A mnoho dalšího.
FreeBSD 10.2 je zkrátka standardní aktualizační vydání, ve kterých bude v rámci desítkové řady ještě nějakou dobu pokračováno. FreeBSD 8.0 se zrodilo v listopadu 2009 a podporu má/mělo (verze 8.4) až do 1 srpna 2015, FreeBSD 9.0 přišlo na svět v lednu 2012 a podporu bude mít až do prosince 2016 (aktuální verze 9.3), dále to jistě dotáhne FreeBSD 10.x, neboť po dnes vydaném 10.2 jistě bude následovat 10.3, ….
- Ke stažení: FreeBSD 10.2 (pro i386, amd64, ia64, powerpc/64, sparc64)
Svět BSD je poměrně malý. FreeBSD je v něm tím největším a současně asi nejznámějším systémem, nicméně mezi linuxovými distribucemi by se celkem ztrácela jako minoritní. To do toho ale nepočítáme ty milióny a milióny nasazení přejmenovaného a upraveného FreeBSD, které pohání Playstation 3 a Playstation 4. Velkou výhodou a důvodem, proč je FreeBSD k vidění právě v těchto typech zařízení, je jeho licence, která narozdíl od GPL nenutí tvůrce zařízení, aby svoje úpravy též pod GPL zveřejnil. Věřím, že nebýt přístupu GPL licence v tomto směru, Playstationy by byly poháněny Linuxem, jehož vývojářská základna a rychlost vývoje řady technologií je řádově vyšší než ve FreeBSD (všechna čest k vývojářům BSD světa, protože odvádějí vynikající práci v prostředí s málo lidmi a vlastně i málo penězi ve srovnání s Linuxem).
FreeBSD