FreeBSD 9.0 je zde - USB 3.0, TRIM či nejnovější ZFS
Ale vezměme to popořadě dle poznámek k vydání. Samotný kernel (jádro) systému se dočkal podpory Capsicum Capability Mode, což je soubor opatření pro sandboxing. K tomu patří nové volby CAPABILITIES a CAPABILITY_MODE, které byly přidání do GENERIC kernelu. Zbrusu nové API pak má na starost přehled zdrojů využívaných jednotlivými procesy, jaily či loginclassy (je třeba jej ale zapnout ručně volbou RACCT v konfiguraci kernelu). Spolu s ním lze využívat další nové API, které umí limitovat přiřazované zdroje (volba RCTL).
Nyní k podpoře železa (a křemíku). PowerPC build FreeBSD 9.0 podporuje Playstation 3 skrze OtherOS vlastnost, která je přítomna v PS3 firmwaru 3.15 a starším. i386 a amd64 verze má ve svém USB subsystému již zmíněnou plnou podporu USB 3.0 (není však zmíněno, jestli "jen" BOT protokol nebo i UASP). USB subsystém také podporuje paketový filtr, který umožňuje zachytávat datové pakety, které jdou skrze každý jednotlivý USB řadič (implementace je téměř kompletně založena na bpf - Berkeley Packet Filteru).
Majitelé strojů s 10Gbit/s Broadcom NetXtreme II 10GbE řadiči (BCM57710, BCM57711, BCM57711E) mohou jásat, stejně jako ti s Chelsio T4 (Terminator 4) adaptéry. či šťastlivci s Intel I350 PCIe Gigabit Ethernet řadičem. My ostatní plebejci s obyčejným Realtekem RTL8168E/8111E-VL PCIe Gigabit Ethernet či RTL8401E PCIe Fast Ethernet řadičem můžeme také.
Řada vylepšení a novinek se týká ipfw a TCP/IP. FreeBSD Fast File System nyní podporuje softupdates a žurnálování - FreeBSD 9.0 instalátor automaticky zapíná soft updaty a žurnálování na všech nově vytvářených UFS oddílech. Tím se psím můstkem dostáváme k TRIMu a ZFS.
TRIM je nyní plně podporován, takže se nemusíte bát s FreeBSD 9.0 využívat svá moderní SSD. Implementace samozřejmě vychází ze standardu ATA8-ACS2. Podpora ZFS, v současnosti asi nejpokročilejšího souborového systému na světě (Reiser4 s jeho některými unikátními vlastnostmi nepočítáme), povýšila na verzi 28 - novější 31 je jen v Solarisu 11 Express, kde už Oracle "zacvičil" s licencí a je nemožné tuto verzi jednoduše převzít. U verze 28 jsou mimo jiné podporovány věci jako data deduplication, triple parity RAIDZ (raidz3), snapshot holds, log device removal, zfs diff, zpool split, zpool import -F a nakonec read-only zpool import.
Dále již jen heslovitě: User-level DTrace, NFSv4, HPN-SSH, výrazně pokročilejší LLVM/clang (GNU GCC je zde pochpoitelně nadále jako 4.2 - poslední GPLv2 verze, tentokrát revize 127959 - ostatně base system FreeBSD 9.0 ještě není kompilován pomocí LLVM/clang), z prostředí pak mimo jiné Gnome 2.32.1 či KDE 4.7.3.
FreeBSD 9.0 stahujte třeba bittorrentem.
Zatímco prodeje Jobsovy autobiografie jistě trhají rekordy, připomeňme opět, stejně jako u Fedory 16, jiné jméno. I tvůrci FreeBSD 9.0 věnují toto vydání Dennisu M. Ritchiemu, spoluzakladatelli UNIXu (kterým je FreeBSD v plnohodnotném slova smyslu) či jazyka C.