Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

FreeBSD 9.1 - nový driver pro Intel GPU i vylepšení ZFS

FreeBSD logo 2013
Druhé vydání FreeBSD v rámci devítkové řady přináší několik klíčových aktualizací, mimo jiné dvou pro příznivce souborového systému ZFS a Intelových procesorů s integrovanou grafikou...

To hlavní jsme již uvedli. Nová verze ovladače pro Intel GPU přidává podporu GEM/KMS (Graphics Execution Manager - Intelův sw systém pro správu paměti pro GPU; Kernel-based Mode Setting - pro nastavení režimů (rozlišení/barevných hloubek) obrazovek). Vylepšení podpory ZFS samozřejmě plynou z projektu Illumos a přidávají podporu pro některé nové příkazy.

Dále je zde paketový framework netmap, volitelně nový C++11 stack, podpora pro Jail devfs, nullfs, zfs mounting a nastavení, ovladač pro síťovou kartu Emulex OneConnect 10Gbit a 10Gbit Solarflare SFC9000, vylepšený ovladač Xen Paravirtualized Backend Ethernet či ovladač pro 6,0Gbit/s SAS řadiče založené na HighPoint RocketRAID 27xx. Z dalších novinek pak jmenujme věci kolem GEOM, podporu AVX instrukcí v kernelu a některá další zlepšení týkající se IPv6.

Systém je k dispozici mimo jiné na českém FTP mirroru, a to pro i386, amd64, powerpc64 a sparc64.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku FreeBSD 9.1 - nový driver pro Intel GPU i vylepšení ZFS

Pátek, 4 Leden 2013 - 16:36 | chupacabra | k dispozici je již také desktop/live derivát PC-...

Zobrazit diskusi