Futuremark ruší ban na výsledky 3D Marku z telefonů Samsungu
Připomeňme si, co se tehdy dělo. Výrobci androidích smartphonů (z těch větších třeba Samsung nebo HTC) si všimli, že zatímco v běžné zátěži, kdy je rovnoměrně vytížena procesorová i grafická část SoC, funguje systém řízení dobře a případný throttling drží celkovou spotřebu čipu na úrovni TDP, pak v okamžiku, kdy je zátěž nerovnoměrná, není čip využitý naplno. Pokud je procesorová část vytížena minimálně a naopak grafické jádro běží naplno, omezuje systém řízení spotřeby takty grafického jádra zbytečně, protože procesor generuje jen minimum tepla a stačí odvádět teplo generované grafikou.
Toho výrobci (zvlášť u větších, tzn. snáze uchladitelných) modelů smartphonů využili a pro testy 3D Marku, které naplno vytěžují pouze grafické jádro, throttling omezili nebo vypnuli (v závislosti na konkrétním modelu).
Futuremark takto přenastavené řízení spotřeby vyhodnotil jako cheat (podvod) a koncem loňského listopadu zareagoval odstraněním skóre konkrétních modelů z databáze výsledků 3D Marku:
Zatím se zdá, že situaci poněkud uklidnilo vydání Androidu 4.4.2, který nastavení mění určitým způsobem, který Futuremark považuje za korektní. Do databáze se tak vracejí výsledky Samsung Galaxy Note III a Samsung Galaxy S4 doplněné následujícím komentářem (v překladu):
Samsung Galaxy S IV
- skóre 3DMarku jsou platná při použití Androidu 4.2.2, 4.4.x či novějších
- odstraněny (pouze) výsledky z Androidu 4.3 or 4.3.1
Samsung Galaxy Note III
- skóre 3DMarku jsou platná při použití Androidu 4.4.2 či novějšího
- odstraněny (pouze) výsledky z Androidu 4.3
Futuremark ani výrobci mobilních zařízení se nepochlubili, k jaké konkrétní změně došlo. K dispozici nemáme ani srovnání výsledků s použitím Androidu 4.2.2, 4.3 a 4.4.2, abychom mohli odhadnout, jak se situace vyvíjí. Existují dvě základní možnosti: (1) Výrobci se vrátili k původnímu systému řízení spotřeby. (2) Omezení throttlingu, které bylo v případě Androidu 4.3 nastavené ručně, mohli výrobci zautomatizovat pro všechny situace, kdy dochází k nerovnoměrnému vytížení SoC. Druhá možnost by samozřejmě byla lepší, protože by nedocházelo ke zbytečnému omezení výkonu v situacích, kdy má SoC výkonnostní i tepelné rezervy.
Společně s prohlášením o návratu výsledků uvedených modelů do databáze vydal Futuremark novou verzi 3D Marku (1.3.1349), která má vydavateli pomoci v odhalení a odstranění výsledků dosažených „nekalým“ způsobem.