Překvapení: G-Sync funguje i bez G-Sync modulu, prozatím v noteboocích
K velmi zajímavému odhalení došlo náhodou - jedné z poboček Asusu se podařilo (snad ne úplně vědomě) zveřejnit grafický ovladač Nvidie verze 346.87 v rámci podpory notebooků řady G751. Jeden z uživatelů si ovladač stáhnul, nainstaloval a k jeho překvapní na něj vyskočila hláška: „G-Sync display connected“:
Uživatel zjistil, že se skutečně v ovládacím panelu grafické karty objevilo nastavení pro G-Sync, a tak jej zapnul a vyzkoušel v demu i několika hrách - podle všeho normálně fungoval.
Výsledek zaujal redakci webu PCPerspective natolik, že si jmenovaný notebook sehnala a rozmontovala jej na díly, aby se přesvědčila, zda v něm není integrovaný G-Sync modul. Výsledek vidíte sami…
…není. Nvidia, která tak dlouho obhajovala existenci G-Sync modulu, najednou převzala koncept, který AMD poprvé předvedla jako FreeSync v lednu na CES 2014 a chystá se jej uvést pod samolepkou „G-Sync“. O mobilním G-Sync jsme si sice již před časem povídali, ale v tehdejším kontextu mělo jít pouze o možnost připojit G-Sync monitor k notebooku a provozovat adaptivní synchronizaci na externím monitoru. Tentokrát jde ale o integrované LCD. Nvidia potvrdila, že na záměru podpory variabilní synchronizace v noteboocích pracuje, ale zatím není ve finální fázi (mohou se objevovat problémy jako blikání při nízkých FPS apod.)
Redakce webu VideoCardz ale vnímá tuto situaci jako potenciální průšvih pro Nvidii: Po probíhající aféře kolem paměti, ROP a cache GeForce GTX 970 totiž vychází najevo, že pro implementaci variabilní snímkové synchronizace není G-Sync modul tak nepostradatelný, jak se Nvidia snažila nastínit. Navíc nyní prakticky bez rozdílu převzala koncept AMD FreeSync, který odhalil Raja Koduri z AMD na CES2014, což po vší kritice a vyhraněnému postavení Nvidie vůči FreeSync působí jako obrat o 180°. Snad jen s tím detailem, že Nvidia nepřipustí, že by šlo o FreeSync, ale bezmodulové řešení AMD vydává za G-Sync.
FreeSync na notebooku, prezentace AMD z ledna 2014 (CES)
Ještě větší paradox je, že se to dozvídáme týden poté, co Tom Petersen z Nvidia k příležitosti vydání GeForce GTX 960 v rozhovoru pro PCPerspective prohlásil: „G-Sync monitory mají vestavěný náš [G-Sync] modul [...] Naše plány se nezměnily, hodláme dál podporovat G-Sync moduly a G-Sync monitory. Neplánujeme podporovat FreeSync a v tuto chvíli neplánujeme ani podporovat volitelná rozšíření DP1.2a.“
Zatímco Nvidia uživatelům oficiální cestou vzkazuje, že se nic nemění, FreeSync podporovat nebude a její řešení bude stále stát na displejích vybavených G-Sync modulem, ve skutečnosti pracuje na variantě bez modulu dosud známé jako FreeSync.
„Vše, co jsme doposud [od Nvidie] slyšeli, je že G-Sync bez G-Sync modulu rozběhat nelze.“
--- Ryan Shrout, redakce PCPerspective
Za stávající vyhraněné situace lze jen těžko říct, zda tato událost bude mít pro Nvidii negativní dopad, jak nastiňuje VideoCardz srovnáním s kauzou kolem GeForce GTX 970, nebo převáží názor kvitující snahu Nvidie necpat drahý modul i tam, kde skutečně není třeba. Případně zda celá událost bude vnímána jako marketingová prohra Nvidie a přijetí konkurenčního řešení - byť prezentovaného pod vlastním logem.