GeForce GTX 1070 může být integrovaná na základní desce
Doba, kdy se slovní spojení „integrovaná grafika“ používalo v jiném významu než pro grafické jádro sdílející jeden kus křemíku s procesorem nebo s čipsetem, se už asi vybaví jen pamětníkům. Vlastně posledním obdobím, kdy se desktopové základní desky osazovaly samostatnými grafickými čipy, byl konec 90. let. Tehdy bylo možné například od společností A-Trend nebo MSI koupit několik modelů základní desek s integrovanou 3Dfx Voodoo 3. Existovaly také desky s integrovanou ATi Rage Pro nebo Rage XL. Druhý zmíněný čip si pak odbyl dlouhý integrovaný důchod v segmentu serverových desek, kde ho v roce 2004 de facto nahradil XGI Volari Z7, který byl navržen čistě pro 2D zobrazení, akceleraci 3D neuměl. Ale to už se dostáváme jinam.
Tentokrát je řeč o desktopu a kartě, která 3D zvládá, navíc poměrně rychle. GeForce GTX 1070 se totiž na Computexu objevila (GP104-200) v integrované podobě na základních deskách společností Chaintech a Colorful.
Na desce společnosti Colorful, která je na snímku výš, je zajímavých hned několik aspektů. Krom samotné přítomnosti GeForce GTX 1070 je to design vybočující mimo ATX standard, dále sloty pro „notebookové“ SODIMM moduly a třeba i úplná absence standardní PCIe slotů. Přítomný je socket 1151 pro Skylake. Deska evidentně nemíří do běžného prodeje - jistě by se našlo jen málo zákazníků, kterým by pasovala do skříně. Cílí evidentně jinam. Vzhledem k tomu, že Colorful prezentoval i variantu s integrovanou GeForce GTX 980 a přinejmenším mluvil také o verzi s GeForce GTX 960, připadají v úvahu dvě možnosti.
Buďto na těchto deskách vzniknou semi-konzolovité systémy pro virtuální realitu, o nichž na Computexu byla řeč, nebo se Colorful snaží především zaujmout. Společnost je totiž známá převážně v Asii, zatímco v Evropě a v USA neprodává a slyšet o ní jen výjimečně, pokud vyrobí nějaký bizarní kousek hardwaru. Proslýchá se ale, že chce v letošním roce právě do Evropy a USA expandovat, takže by pro ni mělo smysl vyrobit pár vzorků, které jí zajistí cestu do médií a zvýší celosvětové povědomí o značce. Možné nakonec může být obojí zároveň. Třeba se podobných specializovaných VR sestav dočkáme i na našem trhu. Jeden zásadní nedostatek ale koncept má. Přestože procesor a paměti upgradovat lze, ve světě virtuální reality jde hlavně o grafický výkon. Pokud uživatel po roce-dvou přejde z FullHD nebo 2560×… setu na 4k, pak bude nucen upgradovat celý systém, nejen grafickou kartu.