Giganti IT světa zakládají Alliance for Open Media proti patentovým trollům
Kde jsou ty „zlaté doby“ kdy Cisco prostě „zacvakalo“ H.264 licenci a díky tomuto kroku mohla třeba Mozilla (a nejen ona) jeho implementaci tohoto formátu nasadit. U H.265 je licence daleko horší, subjektů, které hlásají, že do formátu přispěly je daleko více, a tak vedle originálního patent-poolu MPEG LA existuje už i druhý HEVCAdvance a podle nejnovějších informací se schyluje ke vzniku třetího patent-poolu na H.265. Už nyní jsou licenční poplatky na tento formát nechutně drahé a tak významné subjekty podnikající na internetu mj. s multimédii zakládají výše zmíněnou alianci.
Jejím cílem je jediné: vyvinout formát, který nebude využívat technologie chráněné softwarovými patenty. Volně a přeci jen poněkud nepřesně řečeno, mělo by jít o cosi, co bude zakládat na projektech jako Ogg Daala, Cisco Thor či Google VP9/VP10. Alliance fo Open Media je prostorem, kde budou tyto subjekty spolupracovat, a to zejména na posuzování, zdali navrhovaná technika není patentově chráněná.
Ano, je to naprosto ujeté, úchylné, odporné a špinavé, že vývoj otevřeného formátu se musí pečlivě vyhýbat technikám, které si dříve někdo patentoval. Přitom jde o matematické principy, ke kterým nezávisle na sobě může dospět milión lidí. Ale svět softwarových patentů je zkrátka takový. Kdo dřív přijde, ten dřív mele, tedy v tomto případě zakládá patentové pooly, aby úspěch lepších jej živil na licenčních poplatcích.
Vtipné v tomto kontextu je snad to, že v alianci je i Microsoft, který tak zjevně dostává ochutnat vlastní medicínu, když na druhou stranu sám inkasuje poplatky za Android v souvislosti s domnělými sw patenty na technologie v Linuxu. Dosaďme si to do kontextu toho, že DVD přehrávač od Microsoftu pro Windows 10 je placenou aplikací.
Ale Microsoft, stejně jako ostatní firmy v alianci, plně chápu. Proč živit trolly z patentových poolů na H.265, když si za menší peníze mohou vyvinout vlastní formát (či formáty) a ten pak svojí společnou silou protlačit. Koho zajímá, co chce svět spotřební elektroniky, stejně dnes televizory běží na linuxových OS (Android TV třeba u Philipsu, Firefox OS u Panasonicu, WebOS u LG atd.), takže podporu formátu do nich dostaneme touto cestou. Intel bude vyrábět čipy a kdo ví kdo další se přidá (chtělo by to ještě firmy z ARMového světa). Nejdále ve vývoji je asi Ogg Daala a u ní je příslib, že v mnoha ohledech H.265 pokoří, přestože se musí vyhýbat použití mnoha technik.
Mimochodem, Microsoft podle všeho bude v prohlížeči Edge podporovat Ogg Vorbis, Opus, WebM a VP9. Zajímavé, velmi zajímavé!