GIMP dostal podporu WebP, jak si formát vlastně vede?
Tak předně je potřeba si říci, že žádný GIMP 2.9.něco, který by šel běžně stáhnout, ještě s podporou WebP neexistuje. Podpora je ale už v Git repozitáři projektu na GitHubu. Vyžádala si konkrétně přidání méně než 2 tisíc řádků zdrojového kódu. Časem WebP probublá i do nějaké té běžně dostupné verze GIMPu, ať již v podobě instalačky pro Windows či třeba balíčku pro *buntu Linux.
Podporu do GIMPu přidal vývojář Benoit Touchette a zahrnuje jak samotnou schopnost otevřít / uložit fotografii/obrázek v tomto formátu, ale také podporu animací, ICC profilů či EXIF a XMP metadat. Podpora WebP je tedy kompletní.
Nicméně WebP, tedy intra snímek formátu WebM / VP8, je tu s námi už téměř 6 let a ani Googlu se svou silou v podobě platformy Android a nejpoužívanějšího prohlížeče Chrome nepodařilo vládnutí letitého JPEGu prolomit. Mezitím se objevily kvalitativně lepší formáty, mnohde už nad WebP v kvalitě fotografií při stejné datové velikosti vede i intra snímek vyvíjeného video formátu Daala, nemluvě o intra snímku formátu H.265, tedy neoficiálním formátu BPG (Better Portable Graphics). Podpora WebP je sice nativně k dispozici v Chrome / Chromium, Opeře, Firefoxu a též mnoho jiných grafických programů podporuje WebP již nějakou dobu, přesto nebývá na webu k vidění a většina (zejména) fotografií je stále servírována návštěvníkům skrze JPEG (který ostatně při dobré optimalizaci dokáže na svůj věk také dobré výsledky.
Problémem mohlo být v minulosti kupříkladu to, že WebP podporuje pouze vzorkování 4:2:0 YUV (a později zavedené RGB pro bezztrátovou verzi to nezachrání). V součtu je zkrátka WebP oproti JPEGu přinejlepším jen nedostatečně lepší. Nedostatečně tak, aby se vyplatilo uvažovat o jeho nasazení místo JPEGu, který otevře prakticky libovolné zařízení vyrobené v posledním čtvrt století, což se o WebP nedá říci ani omylem.