GNOME 3.4 - evoluce pokračuje
Před několika lety prohlásil Linus Torvalds, že tvůrci GNOME považují své uživatele za idioty. Narážel tím na skutečnost, že GNOME se vydalo cestou zjednodušování grafického prostředí, minimalizace možností volby. GNOME částečně v tomto nadále setrvává, ale s řadou 3 provádí postupnou evoluci, ne nepodobnou tomu, o co se snaží Canonical/Ubuntu s prostředím Unity.
GNOME 3.4 přichází necelý rok po vydání GNOME 3.0. Přichází s dalším vylepšováním vizuálního dojmu ze samotného prostředí, hladkým posouváním obsahu, vyhledáváním dokumentů, novou aplikací Boxy atd.
Samotný řekněme "čistší a hezčí" vzhled prostředí můžete posoudit na obrázcích a ve videu, je to ryze subjektivní záležitost, takže nebudeme hodnotit. Podívejme se na aplikace. Dosavadní výchozí prohlížeč Epiphany (často v distribucích jednoduše nahrazen Firefoxem) aktuálně běžící na jádru WebKit (podobně jako Chrome; jinak dříve využíval Gecko jádro Firefoxu) byl přejmenován jednoduše na Web (podobně byly pokráceny Diskové nástroje na "Disky"). Toto můžete brát jako další krok v čištění prostředí v tom stylu, jak jej expresivně označil Linus, nicméně každý kdo má "typickou českou babičku" apod. ví, že prostě není od věci přejmenovat zástupce prohlížeče na pouhý "Internet".
Web každopádně dostal také aktualizovaný vzhled a novou nástrojovou lištu, obecně pak zrychlila historie prohlížení. Z dalších aplikací, které zažily "pucung" je/jsou zde Kontakty.
Novinkou je menu aplikací, které nese volby společné všem oknům dané aplikace, momentálně jej podporují Web, Dokumenty a Kontakty a seznam se bude nadále rozrůstat.
Přeskočme ale povídání týkající se drobných úprav a novinek ve vzhledu a pojďme dále. Co potěší, je v GNOME obsažený záznam videa, který nyní baští méně systémových prostředků (vyvoláte jej pomocí Control+Shift+Alt+R).
Hladké posouvání je značně vylepšeno oproti předchozí verzi a máme jej vnímat jako ukázku prací vedoucích k budoucímu využití na zařízeních s dotykovými displeji.
Nudí-li vás statické pozadí plochy, pak GNOME 3.4 přináší novou výchozí animovanou verzi, která se v průběhu dne se zostřuje a rozjasňuje, kdežto k večeru se ztmavuje a ubírá na kontrastu.
Empathy dostalo podporu audio a video hovorů plus plnou integraci do prostředí GNOME. Také nabídne lepší Windows Live Messaging a Facebook chat. Cheese přechází z Ogg Theora na WebM.
GNOME 3.4 si pomalu najde cestu do všech (hlavních) linuxových distribucí či systémů typu BSD apod. Druhou možností je vyzkoušet live CD.