Google Glass 2 poběží na Intelu
Nejen v čínských tabletech, ale i v elektronických brýlích Google Glass nahradí ARM architekturu x86 čipy od Intelu. Že je stávající OMAP 4430 od Texas Instruments již notně za zenitem (vydaný 2011) je jasné už dlouho, ale že Google krom modelu a dodavatele vymění i architekturu, je docela nečekané. Ne ale překvapivé.
Zvolené řešení dává smysl jak z hlediska Intelu (který se snaží dostat x86 Atomy namísto ARM čipů všude, kam to jen jde), tak z hlediska Googlu, který pro Glass preferuje americké dodavatele. Zároveň x86 architektura může příznivě zapůsobit na tvorbu aplikací třetích stran, která v případě současné generace více-méně skomírá.
PCB a čipset první verze vybavené procesorem IT OMAP 4430
Podle informací Wall Street Journal není dosud jasné, jak konkrétně bude vypadat čip, který Intel Googlu nabízí, ale je prakticky jasné, že půjde o některý z Atomů, možná přizpůsobený požadavkům brýlí. Důraz má být kladený na nízké energetické nároky, ale to se v případě podobného typu zařízení jeví samo sebou. Obzvlášť zajímavé by bylo použití 14nm modelu, který by ve srovnání s 45nm OMAPem mohl až zněkolikanásobit výdrž na jedno nabití. Původní verze zvládala maximálně 5 hodin běhu (reálně nebo při záznamu videa ještě méně) a objevovaly se všemožné snahy provozuschopnost prodloužit.
Osazení Atomu ale krom úspory a x86 kompatibility může Googlu přinést ještě jednu zásadní výhodu. Neoficiální zdroje hovoří o marketingové podpoře brýlí Intelem výměnou za použití jeho SoC. Firmy by také měly spolupracovat na prosazení Glass 2 na nových trzích, jako jsou nemocnice nebo továrny.