Anglická kina zakázala Google Glass již týden po uvedení, zbytečně
Záměr Googlu zkombinovat Glass s klasickými dioptrickými brýlemi byl v teoretické rovině zajímavý nápad, v praktické ale začíná pokulhávat. Pokud totiž krátkozraký uživatel čas od času spontánně navštíví kino, narazí na problém: bez záložních dioptrických brýlí si filmu příliš neužije, Glass totiž bude muset sundat: dioptrie-nedioptrie.
CEA vydala oficiální prohlášení ve kterém žádá všechny diváky, aby do budovy kin nevstupovali s tzv. „wearable devices“ - zařízeními a doplňky - schopnými záznamu videa. Každý zákazník, který tomuto pravidlu nevyhoví, má počítat s tím, že bude vyzván k sejmutí zařízení, případně může být z prostoru kina bez náhrady vykázán.
každý divák, který nosí zařízení schopné obrazového záznamu,
bude vyzván k jeho sejmutí nebo opuštění kina
Podle šéfa CEA Phila Clappa je nutné přistoupit k tomuto restriktivnímu opatření, protože podle jeho slov prakticky není možné zjistit, zda uživatel svým zařízením pořizuje videozáznam nebo ne. Některé společnosti přistupují k zákazníkovi trochu citlivěji, zástupce Vue cinema uvedl v rozhovoru pro The Independent, že pouze zákazníky požádají, aby sejmuli elektronické doplňky v okamžiku, kdy potemní světla. Podobná praxe funguje například v síti amerických kin Alamo Drafthouse Cinemas.
Společnost Google tuto praxi příliš nechápe. Upozorňuje, že plně nabitá baterie Glass i v nejlepších podmínkách nemůže stačit na záznam videa delšího než 45 minut, takže elektronické brýle jako nástroj pirátění v kině považuje za nepoužitelné. Tomu odpovídají i zkušenosti uživatelů. Většina zmiňuje maximální délku záznamu něco málo přes půl hodiny. Což mimo jiné znamená, že by pro natočení celovečerního filmu musel onen pirát do kina přinést minimálně patery elektronické brýle a po půl hodině záznamu je střídat. Náklady na upirátění filmu pomocí Google Glass s ohledem na aktuální kurz: 175 000 Kč včetně DPH (plus cena vstupenky :-).
Naproti tomu je možné pořídit celou řadu kamerek již z výroby kamuflovaných do podoby propisky, klíčenky, USB flasky či nenápadných krabiček, které mají výdrž baterie až několikanásobně vyšší při ceně i více než stonásobně nižší. Jaký smysl mají v takové situaci restrikce zaměřené proti jednomu konkrétnímu produktu, si hravě domyslí každý sám…