Google si patentoval kontaktní čočky s vestavěnou kamerou
Elektronické brýle společnosti Google jsou více-méně na trhu, a tak výrobce pracuje na dalším kroku, elektronických kontaktních čočkách. Koncept první verze (snímek v úvodu a pod odstavcem), která byla koncipována především jako zdravotní pomůcka pro cukrovkáře, odhalil v polovině ledna. Měkká čočka integrovala (uvnitř, mezi vrstvami optického materiálu) snímač, který sleduje hladinu cukru uživatele prostřednictvím analýzy slz a varuje v případě blížícího se hyper- či hypoglykemického šoku.
Novinka, jejíž patent začal po internetu kolovat tento týden, může také sloužit jako zdravotní (či konkrétně kompenzační) pomůcka, ale koncept je výrazně obecnější a nechává Googlu více prostoru k jeho finálnímu zaměření.
Schéma patentovaných čoček s integrovanou videokamerkou
Podstatu tvoří integrovaná mikrokamera, řídící obvod (který by měl zajišťovat také energii) a obecný snímač, s jehož pomocí by bylo možné systém ovládat. Google neupřesňuje, o jaký typ snímače by šlo, takže připadá v úvahu například tlak, světlo, ale i jiné jevy, které mohou být v té které implementaci třeba. V základu se ale počítá se snímáním mrknutí oka či složitějších mrkacích vzorců, které by mohly systém (de)aktivovat nebo spustit různé funkce.
Příklady využití jsou různé, patent nastiňuje konkrétní implementaci ve formě zdravotní pomůcky pro zrakově omezené uživatele, kterým by čočka mohla nabídnout snímání základních jevů (jas, barva, pohyb, rozpoznání tváře a podobně); ostatním uživatelům by mohla sloužit varianta s integrovaným displejem, která by nabízela podobnou funkcionalitu jako Google Glass, samozřejmě ale s těmi typy omezení, které vyplývají z miniaturizace.