Google a Microsoft ukončují vzájemné soudní spory, nemají smysl
Oba giganti souhlasili, že ukončí všechny vzájemné spory týkající se patentů. Momentálně jich běží zhruba 20, hraje se v nich o všechno možné. Tedy vlastně už nehraje, obě strany je nyní ukončují.
Spory se přitom týkaly patentů na technologie související se smartphony, videem, Wi-Fi a mnoha dalších oblastí. Namísto toho v jistých věcech nastoupí vzájemná spolupráce. Ukončené spory se datovaly až do roku 2010, kdy Microsoft původně žaloval Motorolu, kterou Google později koupil.
Každému se selským rozumem dojde, že jedinými výsledky tak rozsáhlých sporů může být pouze to, že soudy v procesech buď některé patenty zneplatní (mj. pro existenci „prior art“), nebo nařídí odškodnění jednomu a současně povinnost nabídnout licencování druhému. A v jiných sporech vše právě naopak. Výsledkem tak bude ještě složitější systém vzájemných vztahů, který nijak zásadně nezmění status quo (Google i Microsoft jsou americké firmy, takže tam nehrozí, že by do soudních tahanic nečestně zasáhl president Obama jako v případě Apple × Samsungu), jen bude výsledkem ještě složitější administrativa vztahů a také to, že v soudních sporech obě firmy utopí hromadu peněz.
Hromadu, kterou by mohly věnovat kupříkladu na boj s Applem, zejména pokud spojí svoje úsilí díky vzájemné výměně možnosti užívat technologie patentované druhou stranou. Opět se tak i na tomto fenoménu ukazuje, jak americký právní systém umožňující „softwarové patenty“ či patenty principů bez reálně existující aplikace, zesložiťuje vztahy subjektů v IT oboru, který prochází postupem doby stále překotnějším a překotnějším vývojem.