Google vylepšil WebP: stanou se JPEG, GIF a PNG minulostí?
Nejdřív ale ztrestejme jeden dluh: je tomu měsíc, co formát WebP dostal podporu animací, ICC profilů, XMP metadat a tilingu. O tomto jsme vás zkrátka nějak zapomněli informovat, jednoduše jsme to v období, kdy jsme velkou část úsilí věnovali testování AMD Bulldozeru, přehlédli.
Dnešní novinky zahrnují podporu bezztrátové komprese a průhlednosti (ve ztrátovém i bezztrátovém módu). Když k tomu přičteme právě animace a vše další, má nyní WebP prakticky již veškerou potřebnou výbavu, aby nahradil na webech jak JPG, tak PNG i GIF. Samozřejmě pomíjíme to, co si Jason myslí o kvalitě výstupu WebP.
Cílem podpory bezztrátového režimu je samozřejmě menší velikost souborů oproti PNG. Google hovoří o 45% redukci oproti PNG, které se válí po internetu, a 28% redukci oproti PNG souborům, které byly prohnány skrze bezztrátové zmenšovače pngcrush a pngout (autorem toho druhého je mimochodem Ken Silverman, tvůrce Duke Nukem 3D enginu).
Průhlednost je něco, co trápí i nás na Deep in IT. Často prostě nepoužijeme PNG s alfa kanálem proto, že místo 100kB JPEGu bychom vás nutili načítat 1MB PNG, takže raději volíme JPEG cestu, kdy ti z vás, kdož mají nastaveno šedivé pozadí, nemají radost. Zkrátka a dobře, internetu citelně chybí ztrátový formát s podporou průhlednosti, prostě takový "JPEG s alfa kanálem". A právě s tím nyní WebP přichází.
Google hovoří o tom, že u ztrátově komprimovaného WebP s 90% kvalitou představuje přidání bezztrátově komprimované informace o alfa kanálu nárůst velikosti souboru o 22 %. V našem modelovém příkladu 100kB JPEGu by to tak dělalo 122 kB, samozřejmě za předpokladu shodné velikosti komprimovaného WebP - Google však hovoří o tom, že ztrátový režim WebP je při srovnatelné kvalitě menší než JPEG, takže teoreticky bychom mohli mít na webu obdobně/shodně velké obrázky, které by nesly informaci o průhlednosti. Zkrátka ideální stav.
WebP má ale pochopitelně svá negativa. Ta hlavní Jason zmínil loni, k těmto novinkám se zatím nevyjádřil. Předpokládejme tedy, že nadále trvají jeho připomínky, že oproti kompresi obrázků pomocí x264, nebo kvalitnímu JPEG exportu stále WebP neobstojí. Současně podpora v grafických editorech a webových prohlížečích stále není moc dobrá, nemluvě o hardwarových zařízeních (různé all-in-one přehrávače či mobilní telefony, čtečky e-knih apod.). Google ještě čeká hodně dlouhá cesta. Dokud nepřesvědčí hromadu klíčových firem a vývojářů aplikací, aby podporu WebP zakomponovali, nebude možné, aby "internet jako takový" začal na tento papírově univerzální formát přecházet. Jakkoli by se mi osobně líbilo (po vyřešení kvality výstupu) WebP nasadit na diit "klidně hned zítra", nejsme samozřejmě idioti a takovou sebevraždu si nedovolíme (a pochopitelně nebudeme sami). Nadále tak nejen u nás čekejte "svatou trojici" JPEG + PNG + (dnes spíše výjimečně) GIF.