Google je každou minutu žádán o blokaci 1500 odkazů
Čas od času se vracíme k tématu, které lze chápat jako ochranu autorského práva, ale stejně tak ho můžeme vnímat za cenzuru internetu: Odstraňování odkazů z výsledků Googlu. Začátkem roku David zrekapituloval, kolik výsledků ročně mizí v souvislosti s videem. Nejde ale jen o video - řada webů se stává nevyhledatelnými z důvodu stížností na údajný obsah jiného autorskoprávně chráněného obsahu, zejména hudby.
Kam až to může v případě audioobsahu zajít, jsme ilustrovali v únoru, kdy jedna ze společností, která se tváří jako ochránce autorských práv, zažádala o vymazání odkazů na stránky Adobe, AMD, Oracle, RedHat a desítek dalších, jejichž obsah si nárokovala. Tehdejší situace byla úsměvná, vývoj za poslední rok ale není.
Počet žádostí o odstranění stránek z výsledku vyhledávače se od minulého podzimu zdvojnásobil
Google pouze za říjen průběžně přijímal žádosti od 5069 různých subjektů, které se domáhaly odstranění 65 milionů výsledků nalezených vyhledávačem. Desítky milionů už nepatří ke snadno představitelným číslům a tak pomůže přepočet: V průměru to odpovídá zhruba 2,1 milionu žádostí denně, tedy 874 tisícům za hodinu, tj. 1456 za minutu, případně více než 24 za sekundu. Bez ohledu na to, zda je pracovní den, víkend nebo svátek.
Google musí mít dostatek personálu na to, aby pro každý link zvládl ověřit, zda skutečně obsah, k němuž má žadatel autorská práva, nabízí. Obvykle ne, většina žádostí je totiž zamítnuta. Pokud by Google mazal všechny výsledky, o jejichž odstranění je žádán, nenašel by vyhledávač velmi brzy žádný relevantní obsah (viz výše - kauza s Aborigeno Music / Total Wipes). To je ale možná součástí strategie některých autorskoprávních firem - čím dál častěji se totiž objevují snahy prosadit odstranění celých webů z veškerých výsledků vyhledávače a nejen konkrétních stránek, které onen obsah nabízejí. Googlu se ale zatím daří odolávat a tvrdí, že zavedení této praxe by byl krok špatným směrem - k cenzuře.