Google: změny v ochraně autorských práv, protipirátská opatření
Google připravuje změny vztahující se k ochraně autorských práv na internetu. Budou se týkat celé řady služeb a mají za cíl výrazně omezit prezentaci nelegálního obsahu na internetu v rámci jeho služeb.
Tato iniciativa vznikla z dialogu s nositeli autorských práv – k hudbě, filmům atd., jejichž díla jsou nelegálně nabízena na internetu a klade si za cíl podpořit tvůrce originálního obsahu a zpřístupnit jej uživatelům na úkor nelegálně nabízeného obsahu.
Půjde o čtyři hlavní změny…
- Důvěryhodné žádosti o stažení obsahu vyřešíme do 24 hodin. Vyvineme takové nástroje, kterými zlepšíme a usnadníme proces podávání žádostí ze strany nositelů autorských práv (podání DMCA) v rámci služeb Googlu (začínáme se službou Blogger a Vyhledávání Google). Pro nositele autorských práv, kteří je budou důsledně využívat, zkrátíme průměrnou reakční dobu na 24 hodin nebo méně. Zároveň vylepšíme proces podávání stížností o vrácení obsahu v případě, že díla byla stažena omylem a umožníme veřejné prohledávání žádostí o stažení obsahu.
- V automatickém dokončování ve vyhledávání se budeme snažit předcházet výrazům spojeným s pirátstvím. I když je obtížné s jistotou určit, kdy jsou daná slova používána pro vyhledávání pirátského obsahu, uděláme vše pro to, abychom v automatickém dokončování zabránili zobrazovat slova, jež jsou za takovým účelem používána nejčastěji.
- Zlepšíme protipirátský dohled v AdSense. Vždy jsme zakazovali používání našeho programu AdSense na stránkách s nelegálním obsahem. Na základě stávajících postupů ke stažení obsahu chráněného autorskými právy (DCMA) budeme nyní spolupracovat s nositeli autorských práv a v případě potřeby takové případy identifikovat a ty, kteří autorská práva porušují, vyloučit z AdSense.
- Budeme experimentovat, abychom snadněji zpřístupnili náhledy autorizovaného obsahu ve výsledcích vyhledávání. Asi nepřekvapí, že jsme velkými příznivci toho, aby autorizovaný obsah byl na internetu přístupnější. Většina uživatelů má zájem o legální obsah a zajímají je stránky, které jim tento obsah zpřístupní (byť třeba jen náhled). Budeme hledat způsoby, jak takový obsah lépe indexovat a umožnit uživatelům ho najít.
Více informací k těmto změnám naleznete v oficiálním blogu společnosti Google.
Zdroje: