GPU Turing bude NVIDIA dodávat ve dvou variantách
Při tvorbě nové verze programu GPU-Z přišli borci z TechPowerUp na zajímavou věc - v konfiguraci ovladačů, které dostali od NVIDIE, je každý model GPU veden dvakrát. To je novinka, do dnes byl vždy každý model identifikován pod jedním ID. Například GTX 1080 Ti se vždy identifikovala jako 1B06, bez ohledu na to, zda šlo o referenční kus nebo kartu vytvořenou jedním z AiB výrobců. Totéž můžeme říct například o Titan Xp, který i když měl stejné jádro, tak se identifikoval jako 1B02.
Nyní se ale v souboru nv.dispi.inf dodaného spolu s ovladači GeForce 411.51 (vydaných pod NDA) objevily hned dvě rozdílná ID pro každý RTX model, který zatím byl oznámen, tj. RTX 2080 Ti, RTX 2080 a RTX 2070. Co to tedy znamená?
Každé GPU Turing bude existovat ve dvou varintách. Na obrázku níže je vidět jádro TU102-300A pro RTX 2080 Ti, kde právě "A" je tím, co bude jádra odlišovat (bude tedy existovat i varianta TU102-300). Ve dvou verzích bude mít NVIDIA i jádra TU104 pro RTX 2080 a TU106 pro RTX 2070.
Obě jádra s "A" i bez "A" jsou stejný fyzický čip, budou se však lišit zaměřením a cenou. Varianta čipu s "A" bude určena pro FE edici a přetaktované custom edice od AiB partnerů (například ASUS STRIX nebo MSI GAMING X TRIO), bude ale o něco dražší. Naproti tomu varianta čipu bez "A" nebude od výrobce přetaktovaná a bude použita v modelech se základními frekvencemi (například ASUS TURBO), které tak budou blíž původně oznámeným cenám. Kvůli odlišným ID dle varianty čipu zřejmě nebude možné koupit slabší kus například RTX 2080 Ti s referenčními takty a pře-flashnout jí BIOS ze silnější přetaktované verze (například MSI GAMING X TRIO).
Samozřejmě půjdou karty přetaktovat uživatelsky bez ohledu na variantu čipu. Čip s "A" ale bude mít větší OC potenciál, může tedy jít o "kvalitnější kus křemíku" s lepšími možnostmi a účinností. NVIDIA tak všechny čipy musí přetestovat, aby je takto mohla odlišit, což připomíná AMD na poli procesorů, kde ty nejlepší kusy křemíku byly použity pro plnou konfiguraci a top modely.
Na druhou stranu ale můžeme říct, že NVIDIA tímto nutí AiB partnery k zakoupení dražších čipů pro jejich OC edice, i kdyby mělo jít o pár MHz navíc. Rozdíl v ceně čipu pak samozřejmě nezaplatí nikdo jiný než koncový zákazník. NVIDIA si tak nejspíš chce pojistit, aby AiB partneři nemohli jít s cenou u svých OC modelů pod cenu FE edice (nebo alespoň ne nijak výrazně).