Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Grafický server Wayland funkční s ovladači karet ATI/AMD i Nvidia

Wayland server logo
O grafickém serveru Wayland, který by měl nahradit "morálně přesluhující" X.Org jsme si povídali v listopadu a protože dubnové Ubuntu 11.04 se nám blíží, je nejvyšší čas se podívat, jak pokročila jeho implementace z hlediska grafických karet a jejich ovladačů. Řeč bude pochopitelně hlavně o grafikách firem AMD a Nvidia, které skýtají daleko větší možnosti využití než integrovaná GPU Intelu (o nich se ale také zmíníme)…

Closed-source

Nejprve něco málo k ovladačům dodávaným samotnými výrobci GPU. Připomeňme loňský citát jednoho z linuxových vývojářů u Nvidie: "Nemáme žádné plány ohledně podpory Waylandu.". Na tomto se nic nemění, ovladače Nvidie nejsou pro Wayland v tuto chvíli připraveny. Tečka. Totéž pak platí pro Catalysty od AMD, ta ostatně nepodporuje ani FreeBSD. Z hlediska uzavřených ovladačů je tedy uzavřena i cesta k provozu s Waylandem.

Nvidia linux logo Grafika ATI s tuxem

Open-Source

Pokud zamíříme k ovladačům otevřeným, situace je zcela jiná. Jak ovladače pro GPU ATI/AMD, tak ovladače pro Nvidii ("Nouveau") jsou v tuto chvíli schopny provozu s grafickým serverem Wayland.

Pro AMD/ATI již vše "probublalo" do kernelu 2.6.38 včetně podpory page-flippingu, ostatně vývoj xf86-video-ati jde velmi slibným tempem v obecném slova smyslu.

Nouveau se implementace s page-flippingem dočká podle všeho v rámci kernelu 2.6.39, v tuto chvíli to chce externí patch.

Kristian HogsbergIntelovy grafiky jsou provozu s Waylandem také schopny, bodejť by ne, zakladatel projektu Wayland, Kristian Høgsberg, už nějakou dobu v Intelu pracuje.

Každopádně v případě obou otevřených ovladačů je již cesta vydlážděna a je možné grafiky ATI/AMD/Nvidia na Waylandu provozovat. Jediné omezení je zde dáno omezením samotných ovladačů, jak co do podpory funkcí (zejména 3D a hardwarová akcelerace videa), tak podpory samotných grafik (nejnovější modely). V tomto ohledu se u AMD dá hovořit o stále lepším a lepším stavu.

Pro vyzkoušení netřeba čekat na nějaké nové vydání té či oné linuxové distribuce, vše lze zprovoznit i třeba na Ubuntu 10.10, jak plyne z mailing listu Waylandu. Sluší se vedle plánované adopce Waylandu pro prostředí Ubuntu Unity doplnit i plánované nasazení tohoto serveru i v systému MeeGo společnosti Intel a také koketování Fedory s Waylandem (před Intelem pracoval Kristian v Red Hatu). Do galerie jsme dali pár ukázek z běhu Wayland serveru.

Přečtěte si také:
Grafika ATI s tuxem

Galerie ke článku

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Grafický server Wayland funkční s ovladači karet ATI/AMD i Nvidia

Pondělí, 21 Únor 2011 - 13:36 | Kert | No to mě taky napadlo, tak jsem ho pauznul,...
Pondělí, 21 Únor 2011 - 13:17 | xvasek | Tak jsem se na to díval a Wayland umí běžet přímo...
Pondělí, 21 Únor 2011 - 13:01 | xvasek | Že tam nejsou nevadí, to jenom není spuštěný...
Pondělí, 21 Únor 2011 - 12:55 | WIFT | Máš nainstalovaný AdBlock ;) PS: Na řešení stále...
Pondělí, 21 Únor 2011 - 12:55 | David Ježek | Chrome 9.0.597.98 - neimplodujou, načítají se mi...
Pondělí, 21 Únor 2011 - 12:45 | LPK | nahodou nemaji byt u tech aplikaci taky ovladaci...
Pondělí, 21 Únor 2011 - 12:26 | Kert | Co dělám špatně, když mi při zvětšení obrázky...

Zobrazit diskusi