Grafický server Wayland funkční s ovladači karet ATI/AMD i Nvidia
Closed-source
Nejprve něco málo k ovladačům dodávaným samotnými výrobci GPU. Připomeňme loňský citát jednoho z linuxových vývojářů u Nvidie: "Nemáme žádné plány ohledně podpory Waylandu.". Na tomto se nic nemění, ovladače Nvidie nejsou pro Wayland v tuto chvíli připraveny. Tečka. Totéž pak platí pro Catalysty od AMD, ta ostatně nepodporuje ani FreeBSD. Z hlediska uzavřených ovladačů je tedy uzavřena i cesta k provozu s Waylandem.
Open-Source
Pokud zamíříme k ovladačům otevřeným, situace je zcela jiná. Jak ovladače pro GPU ATI/AMD, tak ovladače pro Nvidii ("Nouveau") jsou v tuto chvíli schopny provozu s grafickým serverem Wayland.
Pro AMD/ATI již vše "probublalo" do kernelu 2.6.38 včetně podpory page-flippingu, ostatně vývoj
Nouveau se implementace s page-flippingem dočká podle všeho v rámci kernelu 2.6.39, v tuto chvíli to chce externí patch.
Intelovy grafiky jsou provozu s Waylandem také schopny, bodejť by ne, zakladatel projektu Wayland, Kristian Høgsberg, už nějakou dobu v Intelu pracuje.
Každopádně v případě obou otevřených ovladačů je již cesta vydlážděna a je možné grafiky ATI/AMD/Nvidia na Waylandu provozovat. Jediné omezení je zde dáno omezením samotných ovladačů, jak co do podpory funkcí (zejména 3D a hardwarová akcelerace videa), tak podpory samotných grafik (nejnovější modely). V tomto ohledu se u AMD dá hovořit o stále lepším a lepším stavu.
Pro vyzkoušení netřeba čekat na nějaké nové vydání té či oné linuxové distribuce, vše lze zprovoznit i třeba na Ubuntu 10.10, jak plyne z mailing listu Waylandu. Sluší se vedle plánované adopce Waylandu pro prostředí Ubuntu Unity doplnit i plánované nasazení tohoto serveru i v systému MeeGo společnosti Intel a také koketování Fedory s Waylandem (před Intelem pracoval Kristian v Red Hatu). Do galerie jsme dali pár ukázek z běhu Wayland serveru.
|