Desktopové produkty
Kapitoly článků
Pokud bychom se podívali na desktopové platformy, které AMD plánuje, tak ještě pro letošek jsou to nám známé Phenomy X2/X4 a RD7xx čipsety. V nejvyšším segmentu jsou (grafické) karty již rozdány, počítá se s Radeony HD 2900, ať již v GDDR3 nebo GDDR4 variantě.
Příští rok kromě nových verzí procesorů a čipsetů konečně slyšíme z plných plic oficiální potvrzení R700 generace, která nabídne architekturu přesahující DirectX 10 specifikace (a jistě i DirectX 10.1), přičemž výroba má probíhat opět nejnovějším 55nm procesem (držme TSMC palce).
V roce 2009 (tedy velmi optimisticky řečeno možná již za 16 měsíců :-) se máme dočkat nativních osmijádrových procesorů v AM3 provedení, které doprovodí čipsety řady RD9xx a blíže nespecifikované grafiky nové generace. Zde sice již jen spekulujeme, ale lze s určitou pravděpodobností předpokládat několik věcí. Zaprvé použití GDDR5 pamětí, které kromě Samsungu bude nabízet i další přední výrobce: Qimonda. Zadruhé si předběžně dovolme zaspekulovat o 45nm výrobě (a to berte raději s rezervou), která jistě pro GPU počtem tranzistorů spadajícím (opět nic víc než odhad) někam „k“, možná i „za“ 1,5 miliardy bude více než vhodná. A jen tak mezi řečí, co byste řekli na pracovní frekvenci GPU >1 GHz? Každopádně se v této době můžeme pohybovat výkonově v řádech jednotek TFLOPs a i díky nové generaci CrossFire 2.0 bude možno spřáhnout v jednom PC výkon nejen dvou, ale až čtyř GPU (snad si každá karta špičkově nevezme nějakých 250 až 300 W :-).
Mainstream segment je samozřejmě o něco skromnější, ale také energeticky méně hladový. I zde AMD počítá s 55nm GPU generace R700, která nabídnou stejné „DirectX 10+“ schopnosti, UVD a podporu PCI Express 2.0. DirectX 10 a UVD se stane součástí čipsetů. AMD nadále bude tlačit na pilu v rámci „Energy Efficient“ produktů (to víte, že Athlon 64 X2 3800+ s TDP pouhých 35 W koupíte dnes kolem 1 700 Kč?) a pokud bude grafika v čipsetu, můžeme očekávat skutečně nízkospotřebová PC. Otázkou však zůstává výkon ve 3D, na to si počkáme.
Přespříští rok již pro mainstream segment slibuje právě 45nm produkty rodiny Fusion, jižní můstek SB8xx a samozřejmě ve Fusion integrovanou (DirectX 10+?) grafiku. Fusion nalezne uplatnění jak v desktopovém, tak mobilním segmentu a já se rozhodně těším, až mu do cesty vřadím měřák spotřeby a pustím BioShock či Starcraft 2 v 1920×1200.