Mobilní produkty
Kapitoly článků
Mobilní řešení také čeká generační výměna. Letos došlo po tak trochu zfalšovaném Mobility Radeonu HD 2300 i na HD 2400 a 2600, které do notebooků přinášejí UVD a DirectX 10. Ještě v souvislosti s letošním rokem se hovoří o PowerXpress, tedy technologii umožňující automaticky přepínat mezi integrovanou úspornou grafikou v čipsetu ve chvílích běžného provozu a dedikovanou rychlou mobilní grafikou při potřebě vysokého 3D výkonu.
Letos vše doprovázejí obligátní Turiony X2, příští rok však již dojde na novější generaci dvoujádrových procesorů se spoustou zlepšováků v oblasti optimalizací a spotřeby. Čipsety taktéž nabídnou PCI Express 2.0 a související integrovaná grafická řešení s DirectX 10, UVD, ale také kromě HDMI i slibovaný DisplayPort. Mobilní GPU (ta, která budou v rámci PowerXpress startovat při požadavku na výkon v 3D/GPGPU) již opět budou zvládat DirectX 10+ specifikace, přičemž jejich výroba, jak jinak, bude probíhat 55nm procesem. Značení bude pokračovat chronologicky: M8x.
Rok 2009, jak již bylo řečeno, bude i v mobilním segmentu ve znamení sjednocování v rámci platformy Fusion. Počítá se i se čtyřjádrovými procesory a opět GPU nové generace bez bližšího upřesnění.
Krátce se ještě podívejme na ultramobilní produkty pro zařízení typu mobilních telefonů, PDA a dalších, která u AMD obstarává rodina čipů ATI Imageon. Pokud letos tápeme v rozlišeních QVGA (320×240), VGA (640×480) a WVGA (854×480), pak za rok až dva se již počítá také s SVGA (800×600) a XVGA (1024×768), čemuž bude muset odpovídat výkon těchto čipů s extrémně nízkou spotřebou. Podporováno bude i rozhraní OpenGL ES v moderní verzi 2.1, pro kamery/foťáky se počítá s 5/12 Mpix (a více) a také H.264 videem. Zvuk kromě stávajících formátů a technologií nabídne i rozpoznávání hlasu a to by nebyla ATI, kdyby nezmínila i digitální video.
Ano i takovéto mobilní produkty mají dle plánů zvládat ISDB-T/DMB mobilní televizní vysílání, našince však bude zejména zajímat, jak to bude zde u nás, v Kocourkově (pardon, v Česku). Přeci jen ATI již za oceánem nabízí kupříkladu produkty pro kabelové HD vysílání, zatímco my zde pořád zápasíme se stále se zpožďujícím přechodem na DVB-T ve standardním rozlišení.
AMD zkrátka nelení a pochlubila se s rozsáhlými plány pro nadcházející léta. Nakolik jsou ambiciózní, to ukáže až čas a souboj s předními rivaly Intel a nVidia, kteří, ač nejsou tak sdílní, kutí přinejmenším konkurenceschopné produkty. Ostatně vše toto může být jen pokus AMD trochu stabilizovat nedobrou finanční situaci a blýsknout se tím, co je zčásti zatím jen „na papíře“. Každopádně z jejích plánů je vidět, že velké naděje vkládá do Fusion, ostatně to není žádné překvapení, nákup ATI byl bezesporu motivován z velké části právě tímto. Našlapané hi-end grafiky a procesory jsou sice hezká věc, ale většinu obchodů dělají cenově přijatelná řešení s co nejlepším poměrem cena/výkon, kam se v poslední době přidává další proměnná: náklady na provoz (tedy spotřeba elektřiny). A pokud se Fusion skutečně povede, bude na trhu z pohledu zákazníka zase o něco veseleji.