Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Henri Richard z AMD v rozhovoru s DigiTimes

AMD logo
Redaktoři serveru DigiTimes měli příležitost popovídat si s výkonným viceprezidentem AMD Henri Richardem. Rozhovor to byl velice dlouhý a hovořilo se v něm o několika docela zajímavých věcech, např. padla zmínka o architektuře Intel Core a procesorech Conroe a Merom a dokonce se hovořilo i o čtyřjádrových procesorech AMD, které by měly v příštím roce konkurovat takovým zvučným jménům, jako Kentsfield (desktopový) či Clovertown (serverový). Pojďme se na pár zajímavostí společně podívat.

Intel Core, Conroe

Henri RichardPochopitelně jako první přišel na přetřes Conroe a architektura Intel Core. Henri na tuto otázku odpověděl celkem kulantně. Podle něj Intel dělal v minulosti chyby (NetBurst, Prescott, Itanium ...) a je jasné, že chyby nelze dělat pořád. Architekturu Intel Core vnímá jako znovuzrození Pentia III smíchaného s některými vlastnostmi Pentia 4 a tím pádem nic, co by bylo opravdu nového. Stále věří, že Intel s něčím opravdu zbrusu novým přijde, a to někdy kolem roku 2008 či později. Architektura Intel Core je podle něj jakousi „rychlou záplatou“ na neefektivitu sběrnice procesorů Intel - FSB (Front Side Bus). Podle něj Intel dříve či později musí přejít na integrovaný paměťový řadič, přičemž tyto plány už na veřejnost prosákly. Nakonec se však Henriho slova ubírala směrem naznačujícím, jak je AMD dobrá, protože Intel se snaží jít v jejích šlépějích. Nejprve to byla adopce 64bitového rozšíření EM64T (alias AMD64), nyní to bude poměr výkonu na watt a v neposlední řadě zmiňovaný integrovaný paměťový řadič. To vše prý potvrzuje vedoucí pozici AMD v technologiích x86-kompatibilních procesorů. Nakonec se i architektura Intel Core začíná podobat tomu, co už nějaký ten pátek předvádí AMD.

K8L - nové jádro?

Další otázky směřovaly na jádro K8L, zmíněné několikrát na serveru The Inquirer. Odpověď byla téměř klasická, tedy že dosud neuvedené produkty a budoucí plány se příliš nekomentují, neboť by se tím zbytečně mnoho prozradilo konkurenci. Něco však přeci jen padlo. K8L nebude nic extra nového, půjde to stále ve šlépějích stávající architektury. V souvislosti s ní a K8L padala slova jako škálovatelnost, více jader a více socketů. Dá se tedy odhadnout, že K8L bude jednoduše čtyřjádrový procesor. Navíc to nyní potvrzují i taiwanští výrobci základních desek a dodávají, že v prvním kvartálu příštího roku odstartuje další boj: Kentsfield versus K8L.

AM2

O socketu AM2 a do něj připravovaných procesorech nemá cenu se příliš rozvádět. Henri potvrdil, že oficiální spuštění této platformy bude na letošním Computexu, který se koná od 6. do 10. června (a právě na 06.06.’06 je AM2 plánováno). Při té příležitosti by mohly vylézt na povrch i nějaké další informace o K8L, v každém případě už teď padly náznaky o jisté kompatibilitě s některými novými sockety.

Fab36

Na přetřes přišla i nejnovější továrna AMD Fab36 v Drážďanech. Henri s potěšením konstatoval, že vše šlape jak na drátku, všechny vytyčené cíle se zatím daří plnit a Fab36 rozhodně splní všechna očekávání. To je mimo jiné důvod, proč někteří velcí zákazníci od AMD neutíkají, protože jsou přesvědčeni, že Fab36 nezklame. Daří se 300mm křemíkovým deskám, daří se advanced precision manufacturing (APM) procesu, zkrátka řečeno slovy klasika: „všechny systémy fungují“.

Partneři AMD

Velkými partnery AMD jsou samozřejmě výrobci čipsetů, jmenovitě ATI, nVidia, SiS a VIA. Ačkoli jsou sami sobě konkurenty v mnoha oblastech, v partnerství s AMD se nějak zvlášť netlučou. Např. nVidia se zaměřuje především na segment desktopů, kde má s čipsety nForce4 (případně nForce 500) své jasné místo, přičemž SLI je pak jasná volba pro high-end. Naproti tomu ATI má prý u AMD vyšlapanou cestičku coby partner v oblasti čipsetů pro mobilní segment (především notebooky). VIA má zase zmáknutý asijsko-pacifický trh, hraje důležitou roli v Číně a je silná v levných řešeních. A konečně SiS má silnou pozici na japonském OEM trhu. Navíc fakt, že AMD má více partnerů v oblasti čipsetů, dává zákazníkovi možnost si vybrat, co je pro něj nejlepší.

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Henri Richard z AMD v rozhovoru s DigiTimes

Pátek, 7 Duben 2006 - 13:51 | Anonym | to prophet: většinou je to ale tak, že se koupí...
Pondělí, 3 Duben 2006 - 18:33 | Anonym | fotoba: the inquirer je tak doveryhodny zdroj ako...
Pondělí, 3 Duben 2006 - 14:36 | Peter Fodreknickfotob | Prophet AMD targets 50% of 4P server share AMD...
Pondělí, 3 Duben 2006 - 12:05 | Anonym | To Hugo: Mam pro Vas dva jednoduche dotazy. Pro...
Neděle, 2 Duben 2006 - 17:22 | Anonym | Prophet: Suhlasim, to moze byt tych 0.5% . No a...
Sobota, 1 Duben 2006 - 21:51 | Anonym | Hugo: zlaty moj, nie kazdy pouziva pocitac na...
Sobota, 1 Duben 2006 - 21:25 | Anonym | Mohli sa ho spýtať či neplánujú niečo proti...
Sobota, 1 Duben 2006 - 20:58 | Anonym | Jezismaria, este vas to bavi vyplakavat nad &...
Pátek, 31 Březen 2006 - 20:27 | prophet | Dockame sa niekedy poriadneho chipsetu pre AMD,...
Pátek, 31 Březen 2006 - 18:29 | Anonym | rastr: By si sa cudoval, co o takej RAMke...

Zobrazit diskusi