Herní výkon Vega FE je k nerozeznání od Titan Xp
PCWorld hovoří o dvou aspektech. V první řadě měla možnost kartu otestovat ve SPECviewperf a výsledky srovnat s Nvidia Titan Xp, kartou, která rovněž míří na pomezí herního a profesionálního segmentu a která rovněž stojí $1200 (respektive o symbolický dolar více). V dílčích testech catia-04, creo-01 a sw-03 byl Radeon rychlejší o 33, 55 a 81 %.
Důvodem v tomto případě je, že zatímco Nvidia k Titanům neposkytuje profesionální ovladače, AMD dodává cosi, co bychom mohli považovat za poloprofesionální ovladače. Nesou totiž optimalizace pro profesionální software, ale nenabízejí certifikace. Samotné optimalizace podle AMD nejsou u konce, takže AMD tento koncept nepropaguje jako profesionální, ale skutečně spíš jako poloprofesionální řešení.
Druhou stranou je herní výkon. PCWorld měl možnost vyzkoušet Doom pod Vulkanem, Prey pod DirectX 11 a Sniper Elite 4 pod DirectX 12. Vše v 3440×1440 s maximálními detaily, které lze nastavit a bez variabilní snímkové synchronizace. Podle vyjádření redakce nebylo možné pozorovat nějaký výkonnostní rozdíl mezi sestavou s Titan Xp a Vega FE.
Radeon Vega Frontier Edition je produkt pro specifickou skupinu uživatelů: Je cílen na ty, kteří na kartě jak pracují, tak hrají hry a kteří (pro pracovní účely) potřebují 16 GB paměti. Je pravdou, že existují herní karty, které při podobném herním výkonu nabídnou nižší cenu. Je pravdou, že existují profesionální karty, které s profesionálními ovladači přinesou srovnatelný výkon při trochu nižší ceně. Ovšem nenajde se ani jedna karta, která s tímto či vyšším profesionálním výkonem dosahuje alespoň vzdáleně podobného herního výkonu a stejně tak se nenajde ani jedna herní karta, která při této ceně nebo výkonu disponuje 16 GB paměti.
Jde tedy o produkt určený pro poměrně specifickou skupinu uživatelů na pomezí profesionálního a herního trhu. Vývojáře, „poloprofesionály“, nadšence, případně firmy, které si potřebují otestovat možnosti architektury Vega, aby věděly, zda se jejich nadcházející systémy budou ubírat tímto směrem.
Závěrem se ještě krátce vrátím k hernímu výkonu. I přesto, že se podle redakce PCWorld jevil jako totožný s Titan Xp, nelze tvrdit, že se neliší. Pokud totiž v rozlišení 3440×1440, které obě zajisté bez větších problémů zvládnou, máme zapnutou klasickou vertikální synchronizaci, tak je i na kartách, které se liší kupříkladu 80 FPS oproti 90 FPS nebo 65 FPS vs. 75 FPS, výsledek prakticky nerozeznatelný - zobrazuje se prostě 60 FPS, 60 Hz. Toho si je samozřejmě vědoma i AMD a právě to patrně bylo důvodem, proč srovnání, k němuž byl přizván PCWorld, koncipovala právě takto.
Dovolím si tvrdit, že kdyby byl Radeon Vega FE herně rychlejší než Titan Xp, top model Nvidia, nerozpakovala by se to AMD předvést zobrazením aktuálních FPS a patřičně to rozmáznout. Je proto pravděpodobnější, že Vega FE je mírně pomalejší. Tomu by odpovídalo i vyjádření AMD, že ovladače zdaleka nejsou dokončené. Poslední čtyři týdny do vydání herního Radeonu RX Vega společnost využije k získání každého procenta herního výkonu, aby se co nejvíce přiblížila konkurenčnímu top modelu.