HGST představila pevné disky Ultrastar C10K1800, které dotahují SSD
HGST tak má technologii, která se přibližuje výkonům SSD v náhodných zápisech razantněji než jakékoli jiné klasické pevné disky. Samozřejmě to stále nestačí, ale v tu chvíli disky Ultrastar C10K1800 vytahují další trumfy: kapacita až 1,8 TB, rozhraní 12,0Gbit/s SAS a 10 520 ot/min ve 2,5palcovém provedení s výškou těla 15 mm.
Jinými slovy, nic technologicky lepšího si nelze v této třídě představit, to bychom se museli posunout k 15 000otáčkovým diskům, případně hybridním.
Ultrastary C10K1800 jsou určeny pro 24/7 nasazení a primárně jako doplněk pro stávající pole s SSD a právě 15 000otáčkovými disky. Jsou určeny pro nasazení, kde se přeci jen hledí na cenu, resp. na cenu za gigabajt. HGST u těchto disků používá vlastní technologii cachování dat na plotny s pozdějším zápisem na finální místo ve chvíli, kdy je disk nevytížen, což představuje v podstatě revoluci. Cachovaná data jsou totiž z principu věci chráněna proti výpadku napájení, ať již z hlediska ztráty, nebo poškození integrity, navíc je zde též standardní 128MB DRAM cache.
Funguje to tak, že na plotnách jsou rovnoměrně rozloženy oblasti, které nejsou určeny k běžnému - trvalému - zápisu dat, ale jako dočasná cache. Jak průběžně přicházejí požadavky na zápis dat na různá místa ploten, disk si je automaticky rozkládá na nejbližší cachovací oblasti u aktuálních pozic hlaviček a ve chvíli, kdy není vytížen, je pak přenese na trvalá místa uložení.
Kapacita 1,8 TB představuje oproti předchozí generaci nárůst o 50 %. Jestli HGST má tak „hustější“ plotny, nebo se bavíme o aplikaci helia, to tisková zpráva nezmiňuje, ale spíše jde o to první, přesněji řečeno: 1,8TB model nese 4 plotny a 8 hlaviček. Souvislá přenosová rychlost je v rozmezí 146 až 247 MB/s, disky seekují za 3,3 až 4,4 ms dle modelu. Hlučnost za běhu je 34 dB, spotřeba dle počtu ploten až 7,4 W, v aktivním idle je to dle počtu ploten až 5,1 W. Disky pracují v rozmezí teplot 5 až 55 °C.
Každopádně výkonu je v sekvenčních přenosech dat o 23 % více a operacích s náhodným zápisem díky novému cachování přes plotny dokonce 2,5× tolik - tedy o 150 % více. Vše podporuje již zmíněné rozhraní 12,0Gbit/s SAS, nejrychlejší aktuálně dostupné. Disky jsou také díky novým technikám energeticky úspornější a obsahují bezpečnostní funkce jako Instant Secure Erase (ISE), šifrování dle enterprise SSC standardu Trusted Computing Group a také podporu certifikace TCG enterprise SED + FIPS (Federal Information Processing Standard) 140-2 Level 2. Střední doba mezi poruchami jsou obligátní 2 milióny hodin, roční míra selhání 0,44 %. Záruka je samozřejmě v délce 5 let.
Disky jsou v tuto chvíli již dodávány vybraným OEM partnerům, FIPS certifikované budou k dispozici v lednu 2015. Vedle 1,8TB verze jde na trh také 1,2TB, 900GB, 600GB a 450GB.