HiMD a MiniDisc USB mechanika od Sony
Nejprve si v krátkosti připomeňme nedávnou historii. Hi-MD formát byl firmou Sony představen v lednu loňského roku. Kromě toho, že Hi-MD technologie dokázala zvýšit hustotu záznamu i na dosavadních MD na zhruba dvojnásobek, objevila se také nová média Hi-MD s kapacitou 1 GB. Stručně a přehledně popisuje parametry MD formátů následující tabulka:
S příchodem Hi-MD se otevřela cesta MiniDiscu také do PC jako úložiště dat. A teprve nedávno (2. března 2005) rozšířila Sony univerzálnost tohoto média pro přímou podporu přehrávání formátu MP3 (do té doby to byl jen ATRAC a s příchodem Hi-MD přibyl ATRAC3plus a LinearPCM) a přidala také možnost použití jako záznamové médium pro digitální fotografie (vpravo vidíte logo, které se právě pro účely digitálních fotografií na MD používá).
Sony DS-HMD1
A konečně se dostáváme k bodu, který zapříčinil vznik tohoto článečku. V Japonsku totiž Sony právě dnes uvedla na trh ve čtyřech barevných provedeních krásnou malou mechaniku pro USB rozhraní na práci s MiniDisky a to až do oné Hi-MD 1GB kapacity (s plnou zpětnou kompatibilitou). Mechanika je tak malá, že se do ní MD médium akorát vejde a ještě zbude kousek místa na nezbytný hardware. Její rozměry jsou 86 × 79,3 mm a tloušťka 22,9 mm. První celkem hezký dojem poněkud kazí použité USB 1.1 rozhraní, nicméně když se podíváte na tabulku výše, zjistíte, že jeho teoretická max. rychlost 12 Mbit/s by měla dostačovat i Hi-MD 1GB médiu s rychlostí přenosu dat 9,83 MBit/s (i tak bych, být výrobcem, pro jistotu volil USB 2.0, protože není důvod tak nečinit, když je zpětně s USB 1.1 kompatibilní, např. dáte na jeden USB port hub a více zařízení a už se vám to tluče a zpomaluje). Udávaný počet přepisů je jeden milión a v PC je samozřejmě možné pracovat nejen s daty, ale také s hudbou v podporovaných formátech prostřednictvím dodávaného softwaru SonicStage.
Cena tohoto řešení coby přenosného média je poněkud rozporuplná. Samotná mechanika stojí kolem 15 000 jenů (něco přes 3 200 Kč), Hi-MD 1GB médium pak kolem 700 jenů (cca 150 Kč). V porovnání s „běžnou 1GB flash klíčenkou“ v ceně někde kolem 2 000 Kč (bez DPH) se jeví takové řešení jako drahé a nevýhodné. Začíná být finančně zajímavé až v okamžiku, kdy k jedné mechanice koupíte ta média alespoň dvě. Na druhou stranu má i taková flash klíčenka určitě rychlejší přístup k datům a to i s přihlédnutím k faktu, že díky absenci mechanických částí jde pojem „přístupová doba“ poněkud stranou.
Nakonec můžeme srovnávat s ještě jedním zajímavým formátem, který však není tak hezky přenositelný, protože je prostě rozměrnější. Tím formátem je DVD-RAM, který Hi-MD 1GB médium kromě svých fyzických rozměrů a počtem přepisů poráží ve všech oblastech. Máme na mysli zejména o poznání nižší cenu, o poznání vyšší kapacitu a samozřejmě přenosovou rychlost, která u 3rychlostního DVD-RAM média činí kolem 4 MB/s pro čtení a něco pod 2 MB/s pro zápis včetně verifikace (okamžité kontroly zápisu), která často (téměř zpravidla) nejde vypnout. A protože je DVD-RAM právě v Japonsku velmi oblíbeným médiem (z DVD formátů snad nejpoužívanějším), je otázka, zda a jak si bude Hi-MD hledat cestu k přízni uživatelů coby médium na přenos dat.