Hlučnost
Kapitoly článků
Hlučnost bude u takhle malého počítače nejspíše jedním z klíčových faktorů. Pokud odečteme co, co udělá větrák od procesoru a případně pevný disk (pokud to nebude SSD), tak tu máme malý 8cm větrák ve zdroji a velký 12cm větrák na předku skříně. A poměrně tenké a tedy vibrace ochotně reprodukující stěny skříně.
Hlučnost jsme měřili v místnosti, kde se dalo najít největší ticho, pod 33,9 dBA jsme se bohužel nedostali. Náš měřák oficiálně měří od hladiny 30 dBA, v grafu jsme ale počátek stupnice posunuli na 33 dBA (menší ticho stejně v běžné praxi nedosáhnete). Graf je přepočten na akustický tlak, který daleko lépe vystihuje to, jak na člověka vygenerovaný hluk reálně působí, takže nárůst hodnot dBA se na stupnicích projevuje „logaritmicky“. Měření probíhalo hlukoměrem Voltcraft SL-200 ze vzdálenosti zhruba 70 cm.
Pokud se v grafu náhodou nevyznáte (měřili jsme toho celkem dost), pak vám zkusíme přetlumočit výsledky slovně v bodech:
- Pokud použijete samé tiché komponenty (SSD) a podaří se vám procesor chladit pasivně, takže poběží jen 8cm větrák od zdroje, můžete očekávat poměrně tichý počítač. V průměrně hlučné místnosti jej neuslyšíte, v tiché místnosti ano, ale rozhodně nebude nijak rušit. Zakrytování v tomto případě hluk tlumí.
- Pokud k tomu budete mít tichý větrák procesoru, jako jsme měli my (běžel podle reportu desky na 941 otáčkách za minutu), hlučnost nijak zásadně nezvýšíte, pořád to bude tichý počítač (ten větrák je prakticky neznatelný). Zakrytování opět funguje jako tlumič.
- Pokud použijete tichý disk (v našem případě ~5 400otáčkový 2TB WD GreenPower), zvýšíte hlučnost už o něco více, ale stále půjde o tichý počítač. Kryt i v tomto případě funguje jako tlumič, ale už to není moc znát.
- Zásadní zvrat nastane, když zapojíte přední 12cm chladič. Zde platí přímá úměra: čím pomaleji se bude točit, tím lépe. Naše deska jej dokázala točit na 1 088 otáčkách, což je relativně blízko jeho nominálním 1 200 otáčkám. Hlučnost vzroste tak, že to už poznáte, přičemž kryt v tomto případě už působí nikoli jako tlumič, ale jako zesilovač, protože vzduch se o jeho stěny mlátí a to vytváří další část hluku. Ne, že by šlo o nesnesitelný hluk, to v žádném případě, jen už je prostě počítač trochu hlučnější a coby HTPC bychom jej už asi nedoporučovali. Bez předního větráku to v zásadě není problém, s ním už spíše ano. Vyndáním pozice pro 3,5” disk (aby se vzduch proudící z větráku uvnitř tolik nemlátil) si trochu polepšíte, ale pořád to bude slyšitelné.
Veškerý větráky vyluzovaný zvuk z běžné vzdálenosti neobsahuje žádné vyloženě zřetelné nepříjemně stálé frekvence, vše, co je slyšet, je takřka výhradně proudící vzduch. Měření hlučnosti s výkonnou grafikou jsme neprováděli, tam tak nějak předpokládáme, že prostě hlučnost naroste, s čímž by měl uživatel počítat, když chce adekvátní výkon. Do skříně se taková grafika strčit dá a zdroj ji v drtivé většině případů v pohodě utáhne (spolu se zbytkem).