Instalace komponent (+video)
Kapitoly článků
Instalace všeho možného je jednoduchá, poněkud složitější pak bude „učesat“ všechny kabely tak, aby pokud možno co nejméně překážely. Se samotnou skříní nedostanete žádné stahovací pásky, pouze jedno samolepící „cosi“ na udržení některých kabelů na vámi zvoleném místě, takže úklid kabeláže bude každopádně improvizace. U instalace komponent se moc improvizovat nedá, všechno má své místo.
Hlavní blok pro umístění 2,5″ disku (či SSD) a slim optické mechaniky je oddělitelný od bloku pro montáž 3,5″ disku, což má v dnešní době tu výhodu, že pokud uvažujete o SSD, blok pro 3,5″ disk můžete klidně odmontovat a ve skříni ho nenechávat (jak bylo řečeno dříve, prospěje to vhánění vzduchu dovnitř skříně předním větrákem).
Pro oddělení těchto dvou částí nemusíte celou konstrukci vyndávat, stačí vyšroubovat dva šroubky po straně a vyjmout jen tu část pro 3,5″ disk. Pokud ale budete potřebovat namontovat SSD či ekvivalentně malý disk, tak to celé stejně musíte vyndat, protože místečko pro 2,5″ disk je co do přišroubování bez vyndání nepřístupné.
To už máme namontovanou základní desku i s procesorem a paměťmi. Kdyby vás to zajímalo, jde o Gigabyte GA-H67N-USB3, Intel Core i3-2105 a Crucial Ballistix DDR3-2133 2×2GB. Chladič je klasická středně nízká boxovaná záležitost, ale jak vidíte, můžete si dovolit i něco trochu vyššího, místa je ve skříni dost. Stejně tak chlazení pamětí může být nekompromisní, zde je místa habakuk.
Ani s grafikou nemusíte dělat žádné kompromisy. My sice budeme používat grafiku integrovanou, protože do PCI Express slotu hodláme strčit jednu speciální kartu, se kterou teď máme na celnici neuvěřitelné problémy, ale jinak zde asi může být klidně i duální grafika. Jen se musíte nějak rozumně vejít do 450W, aby z toho zdroj neměl noční můry.
Neděláme si iluze, že by se nám ten „cable management“ nějak povedl, děláme to pro sebe (bude to speciální přenosné PC pro specifické účely, o kterých si popovídáme, až nám protivní celníci vydají zmíněnou kartu), kdyby to bylo na zakázku, vypadalo by to jinak ;). Vzhledem k tomu, že jsme nepoužili optickou mechaniku, jsme „přebytečnou“ kabeláž „našmoustali“ do horní části, takže vizuálně je ve skříni rušivým elementem akorát SATA kabel pro SSD.
Ono se to celé ještě bude dolaďovat, o tom ale někdy příště. Před závěrem se můžete podívat na souhrnné video od unboxingu až po měření spotřeby, která bude takovým naťuknutím toho, o čem si budeme povídat, až bude celá tato sestava kompletní. Ostatně video bylo vytvořené spíše „na efekt“, bylo to takové „pokusné složení“, protože minimálně SSD a paměti přijdou do PC jiné (a možná i procesor). Nebudou to pravděpodobně ani Crucial Ballistix, ani OCZ Platinum použité ve videu.
Na videu jste si také mohli všimnout oslňujících modrých LEDek, nám se tahle přehnaná modrá móda vůbec nelíbí, na zelenočervené klasice nebylo podle našeho názoru potřeba vůbec nic měnit (modrou by výrobci měli nechat Hejmovi, na PC skříň prostě patří pro Power zelená a pro HDD červená LED). Smutné na tom je, že výrobci často neumí s modrou zacházet a používají nepřiměřeně jasné provedení, tato skříň je toho doslova „zářným“ příkladem. Indikační LEDka má indikovat, ne v noci osvětlovat místnost. Naštěstí se tomu dá podomácku pomoci, ve finální verzi si pak ukážeme výsledek.