Hodnocení, závěr
Kapitoly článků
V testech se ukázalo, že použití nového Interlagosu může být velmi zajímavé a ukázalo i možné slabší stránky. Pokud bychom měli říci na adresu Bulldozeru v oblasti serverů něco pozitivního, byl by to především samotný fakt, že máte možnost pracovat prakticky se 16 jádry na jednom procesoru a dostatek operační paměti, se kterou tyto procesory dokáží pracovat (námi testovanou sestavu bylo možné osadit 128 GiB). To je výhodné pro virtualizaci. Dostatek paměti určitě nemusí být k zahození i v mnoha specializovaných rolích (např. Facebook používá stroje s AMD 6128 pro memcached, Nexenta využívá ve svých diskových polích velkou paměť jako cache pro ZFS (zettabyte file system). Pokud sháníte jednoprocesorovou sestavu s dostatkem operační paměti, tak jako tak nemáte moc jiných možností než sáhnout k AMD (respektive další variantou je snad jen již dvouprocesorová deska Intelu osazená jen jedním procesorem).
V případě aplikací, které nedokáží optimálně využít více vláken, výkon nového Interlagosu za Sandy Bridge Xeony E3-12xx zaostává (Apache, PHP bench). Oproti předchozí generaci Opteronu 6128, který má frekvenci 2.0 GHz, bylo zlepšení jen o malý kousek (chce se napsat, jakoby jen o těch 100 MHz vyšší frekvence). Není nám úplně jasné, jestli se procesor na "Turbo" nerozeběhl, nebo použité nástroje neuměly změnu frekvence správně zjistit. Čekáme vyjádření AMD a v testech se k tomu ještě určitě vrátíme.
V případě databází a aplikací, které dokáží použít všech 16 jader, je obrázek odlišný. Nový Interlagos tady nabízí zajímavou alternativu k rozšířeným dvouprocesorovým strojům s Xeony řady 56xx. Marketing AMD směřuje nové procesory do "cloudu", tedy situací s masivní virtualizací. A tam podle toho, jak na nás procesor zapůsobil, se jeho nasazení přesně hodí. Testovaný procesor se také hodí pro práci s databázovým a dalším softwarem, který je licencován na procesor (per socket) a při srovnatelném výkonu s dvouprocesorovým serverem.
Co Vám přinese Interlagos zajímavého:
- až 16 jader na 1 procesorový socket
- hodně paměti (128 GiB RAM s testovanou základní deskou)
- možnost použití procesoru v 1, 2 a 4-procesorových deskách (4 procesorový, 64 jádrový server do 1U)
- vhodný stroj pro virtualizovaná prostředí/HPC computing
Co použití dnes komplikuje:
- současné aplikace nedokáží všechny vlastnosti nového procesoru využít (zatím), musíte si trochu "pohrát", aby se přednosti nových procesorů plně projevily
- relativně malá výkonnosti v testu s Apache, je otázkou jestli je zrovna Interlagos tím vhodným procesorem pro klasický hosting (Linux, Apache, MySQL, PHP).
Virtualizace a aplikace využívající více jader, to jsou pro Interlagos klíčové role, kde má co nabídnout. Zajímavá bude samozřejme cena, za kterou se u nás budou tyto procesory reálně prodávat. Během několika dnů bychom měli proměřit také druhý serverový Interlagos, tentokrát osmijádrový Opteron 6212, který ale nabídne vyšší frekvenci (a to i tu základní, bez škálování) a zhruba poloviční cenu. I u něho nás bude zajímat porovnání vlivu počtu jader vs frekvence v různých situacích. Jamile budeme mít výsledky připravené, přineseme vám je spolu s dalšími procesorovými testy, kterými jsme nové Interlagosy podrobili.
Poděkování
AMD Opteron 6272 |