HP staví na ARMech serverový cluster Redstone
Projekt Moonshot není jen o ARMech. HP v něm chce využít celou škálu procesorů, od Atomů přes low-power Xeony, až po low-power procesory od AMD a dokonce i ARMy. Ta část, která má být právě o ARMech, nese jméno Redstone a budou do něj použity poměrně nové procesory se slibným jménem EnergyCore od společnosti Calxeda.
Calxeda ECX-1000 je v základu čtyřjádrový ARM SoC neboli vše (podstatné) v jednom. Přítomen je kromě čtyř jader SATA řadič, paměťový řadič, PCI Express řadič a řada dalších komponent jakož i vlastní BMC (Baseboard Management Controller neboli prostě řadič pro (nejčastěji vzdálenou) správu, zde nazvaný EnergyCore Management Engine), mimo jiné ale zahrnuje poměrně masivní konektivitu s okolím, což jej předurčuje k mravenčí práci, a to téměř doslova. Jeden takový procesor bude součástí „mravenčí“ kolonie sestávající z hromady dalších procesorů (jeden procesor je vlastně server – v podstatě uzel neboli node), návrh počítá až s 4 096 uzly.
Jelikož procesor sám o sobě obsahuje prakticky celý základ toho, co dělá server serverem, je možné udělat takový server velmi malý. A tak Calxeda dělá rovnou „karty“ se čtyřmi takovými servery, které se zasunují do backplate zajišťující vzájemnou konektivitu. Jeden „šuplík“, který má výšku 2U a poloviční šířku, dokáže pojmout 18 takových karet, tedy 72 serverů. Celá 4U kysna, do které se tyto šuplíky strkají a kde jsou všechny servery pospojovány přes 10Gbit/s XAUI, tak obsahuje celkem 288 serverů.
Samozřejmě když se zadíváte na karty, jak vypadají a jak jsou vlastně naskládány v šasi, asi se budete ptát, jak se vlastně k těmto serverům připojují disky. Faktem je, že většina úložiště bude v podstatě „vzdálená“, ale je samozřejmě možné několik serverů obětovat a nasázet tam lokálně připojené SATA úložiště.
Zkusme si to srovnat s klasickými x86-based servery. Deset rackových skříní zaplněných servery s celkem 400 procesory typu Intel Xeon pospojovaných celkem 1 600 kabely spotřebovávající 91 kW za 3,3 miliónu dolarů se dá v ekvivalentním výkonu na Calxeda EnergyCore nacpat do polovičky rackové skříně s celkem 1 600 servery (procesory) za 1,2 miliónu dolarů. Pospojováno to bude 41 kabely a spotřeba bude skoro desetinová, jen 9,9 kW.
Intel se zatím nemusí o svou budoucnost příliš obávat, HP totiž nemá v plánu uvést takový produkt na trh, tedy alespoň prozatím. Redstone mašiny půjdou do různých poboček DiscoveryLabs (první z nich v Texaském Houstonu, kde jmá HP továrnu na počítače a servery). Z hlediska softwaru bude server pohánět buďto Ubuntu od Canonicalu, nebo Fedora od Red Hatu (obě distribuce již existují v modifikaci pro EnergyCore procesory). Klíčovým oříškem bude rozjetí a patřičné (smysluplné) „zaúkolování“ serverů s ryze 32bitovými čtyřjádrovými procesory s taktem jader 1,1 až 1,4 GHz a s pouhými 4 GB paměti na každý server.