Hudebníci nechtějí stíhání stahovačů
Loni v říjnu založila řada věhlasně známých (Robbie Williams, Annie Lenox, Radiohead, …) i méně známých hudebníků uskupení s názvem Featured Artists Coalition (FAC) za účelem „vymáhání“ svých práv v éře digitální hudby. V době zakládání kritizovali zejména hudební vydavatele a tzv. „ochránce“ autorských práv umělců v čele s IFPI, RIAA a spol. za to, že se jich prakticky ani neptají na jejich názor a že vybrané peníze jdou především do jejich vlastní kapsy, nyní se znovu ozývají, neboť uspořádali ve středu v Londýně první oficiální setkání, které se však konalo za zavřenými dveřmi.
Slova směrem k veřejnosti jsou nyní ještě zajímavější než loni na podzim. Podle této „koalice“ by neměli být lidé stíháni kvůli tomu, že stahují hudbu, míněné především z ilegálních zdrojů. Naopak společnosti, které na hudbě vydělávají, by měly přímo umělcům odvádět ze svých tržeb nějaké částky, jako příklad byly uvedeny portály YouTube a MySpace a jejich příjmy z reklamy.
FAC má za to, že není správné stíhat za ilegální stahování jejich vlastní posluchače a předkládá toto tvrzení britskému ministru komunikací Lordu Carterovi, který chtěl zavést univerzální daň na odškodnění právě hudebních vydavatelů a studií a na samotné hudebníky tak nějak pozapomněl, navíc právě tento pán by rád každého jednotlivce, který si stahuje hudbu „pokoutně“, dotáhl k soudu, což je přesně to, co FAC nechce. „Budeme-li následovat hudební průmysl, nebudeme víc než součást protekcionistické snahy. Je to jako zkoušet nacpat pastu zpět do tuby. … Umělci by měli vlastnit svá vlastní práva a sami by měli rozhodovat o tom, kdy může být jejich hudba použita zdarma a kdy by se za ni mělo platit,“ prohlásil Billy Bragg, jeden z klíčových členů FAC.