IBM koupí RedHat, chce posílit svoji pozici v oblasti cloudu
Ani jednu ze stran netřeba obšírně představovat. Technologický gigant známý od roku 1924 jako International Business Machines Corporation byl založen pod jiným ale podobně technokraticky vyznívajícím názvem o 13 let dříve a stal se za oněch 107 let pojmem v oboru výpočetní techniky a informačních technologií a služeb. Stál například u zrodu PC, nicméně tak, jak byl postupně válcován klony vlastního počítače, zajímal se o tento byznys méně a méně až v roce 2005 prodal nejdříve divizi osobních počítačů a následně v roce 2014 divizi x86 serverů a pokračuje pouze tam, kde mu to jde relativně nejlépe: velké železo, komplexní řešení, cloud a související služby.
RedHat je společnost vytvářející, udržující a podporující linuxovou distribuci tak starou, že ji v notoricky známém stromu distribucí najdeme prakticky úplně vlevo a před ní toho už na časové ose mnoho není. V průběhu své existence měla světlejší (jako asi první ukázala, že model "systém zdarma, podpora placena" je udržitelný) i slabší (PulseAudio, systemd) chvilky a rozhodně se dá říct, že jde v linuxovém světě o značku nadmíru úspěšnou. Proč se tedy nyní obě společnosti spojují?
Dle oficiálních vyjádření si od akvizice slibují posílení v oblasti hybridního cloudu, kde se dokonce prohlašují za novou světovou jedničku. IBM prochází dlouhodobou transformací směrem od výrobce hardware k poskytovateli služeb a rozhodně se nedá říct, že by zrovna teď zažívala nějaký dramatický růst - právě naopak, tržby se už roky spíše propadají a cloud je náhodou jedna z oblastí, z níž příjmy rostou. Naproti tomu RedHat roste sice také nijak dramaticky, ale zato dlouhodobě. Je tedy zcela evidentní, že si IBM chce svoji pozici v cloudových službách ještě vylepšit a je ochotná za to i připlatit: akcie kupuje za cenu o 63 procent vyšší, než byla poslední pracovní den před oznámením (co se s cenou děje od té doby asi netřeba komentovat, zbývá jen pogratulovat všem, kdo ve správný čas nakoupili) a jelikož nemá na účtech ani polovinu potřebné částky, bude si muset i řádně půjčit.
Zástupci RedHatu si od celé akce slibují přístup k mnohem větším možnostem v oblasti zdrojů jak technologických, tak finančních, tak i lidských a další zrychlení rozvoje open-source software. Ostatně IBM se o Linux zajímá, používá jej na vlastním hardware a přispívá k jeho rozvoji už nějakých dvacet let, takže teď na to bude mít celou dedikovanou obchodní jednotku - tedy pokud se ukáže jako pravda, že RedHat nemá být rozpuštěn do struktur IBM, ale zůstat tak autonomní, tak jak to obě strany teď prezentují.
K prioritizaci cloudových technologií RedHatu v rámci řešení IBM má po dokončení obchodu v druhé polovině roku 2019 dojít všude tam, kde to bude dávat smysl a RedHat se má jako samostatná jednotka stát částí týmu IBM Hybrid Cloud. Tedy samozřejmě za předpokladu, že vše schválí akcionáři RedHatu a všemožné regulační autority. Nezbývá než popřát oběma společnostem, ať jim to vyjde.