Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

IDF 2005: nVidia nForce4 SLI Intel Edition k vidění

Intel Developer FORUM logo
Ještě se dnes v noci po pohledu na 65nm dvoujádrové procesory podíváme na něco, na co možná někteří také netrpělivě čekáte. Bude to první chipset od firmy nVidia určený pro procesory Intel. K vidění zde byla nejedna základní deska nForce4 SLI Intel Edition osazená. Ukážeme si také FB DIMM paměťový modul od Kingstonu, letmo se mrkneme na virtualizační technologii Vanderpool a nakonec se podíváme na několik zajímavě provedených BTX počítačů.
nForce4 SLI Intel Edition

Začneme slíbeným chipsetem nForce4 Intel Edition, jak bude téměř jistě znít jeho oficiální název. A hned se podíváme na jedno PC, ve kterém je rovnou nForce4 SLI Intel Edition. Tak trochu je škoda, že dvě grafické karty v PC zakrývá právě logo nForce. Oficiální logo chipsetu se však zatím neobjevilo (přesněji řečeno možná objevilo, ale na fotkách nikde není).

nForce4 SLI Intel Edition v akci

Vedle tohoto funkčního PC bylo vystaveno 5 základních desek nForce4 SLI Intel Edition osazených. Výrobci těchto desek jsou AsusTek (P5ND2-SLI), Biostar, EPoX (EP-5NVA-SLI), Gigabyte a MSI (P4N Diamond).

Asus P5ND2-SLI
Biostar deska s chipsetem nForce4 SLI Intel Edition
EPoX EP-5NVA-SLI
Gigabyte deska s chipsetem nForce4 SLI Intel Edition
MSI P4N Diamond

A protože deska od AsusTeku měla odhalené oba čipy (severní i jižní můstek), bylo možné se na ně detailně podívat. Vlevo vidíte severní (SPP), vpravo pak jižní (MCP).

Severní můstek (SPP) chipsetu nForce4 SLI Intel Edition
Jižní můstek (MCP) chipsetu nForce4 SLI Intel Edition

FB DIMM

Nezajímavý nebyl ani FB DIMM paměťový modul od firmy Kingston. Na něm si povšimněte zejména prostředního čipu, ke kterému vede v podstatě všechno z pinů, kterými je modul spojen se základní deskou. Tím prostředním čipem je právě AMB neboli Advanced Memory Buffer. Teprve ten komunikuje se samotnými paměťovými čipy. Více se o tom můžete dočíst v našem starším článku.

FB DIMM modul od firmy Kingston
Prezentace srovnávající FB DIMM a DDRx

K FB DIMMům se vázala také prezentace, která ukazovala výhody těchto pamětí. Flexibilita FB DIMMů se dá velmi zjednodušené přirovnat k flexibilitě PCI Express. Celkem snadno se totiž tyto paměti škálují a jednotlivé moduly mohou na sběrnici komunikovat nejen s paměťovým řadičem, ale také mezi sebou navzájem.

Jinak řečeno: u klasických DIMMů čím vyšší rychlost má paměťová sběrnice, tím méně slotů pro paměti může na desce být. Ono u desktopů se to nepozná, protože pro ty stačí bohatě 4 paměťové sloty. U serverů jsou však 4 sloty žalostně málo (pomineme-li low-endová řešení) a když budete chtít dát na desku více než 16 slotů, bude to už problém. FB DIMMy by měly zajistit, aby se zvyšování rychlosti a kapacity vzájemně nerozcházelo.

Vanderpool - dva operační systémy běžící současně v jednom PC

O virtualizační technologii Vanderpool jste už možná u nás četli, ale více než to, že umí současný běh několika operačních systémů na jednom PC, z nás vlastně nikdy nevypadlo. Bohužel, ne jinak tomu bude i dnes, protože Vanderpool se zatím jen hezky předvádí a málo se hovoří o tom, jak to vlastně funguje.

Dvoje Windows XP na jednom PC pomocí Vanderpool virtualizační te

Pokud jste již někdy s programem VMWare dělali, tak víte, že VMWare v podstatě emuluje počítač, pod který si můžete nainstalovat další operační systém, případně takových PC můžete naemulovat více. Virtualizační technologie Vanderpool funguje podobně, ale nikoli na softwarové, ale na hardwarové bázi (byť se k tomu na ukázce také používá VMWare, pravděpodobně však verze, která již Vanderpool podporuje). Operační systém by pak měl vidět hardware takový, jaký v PC skutečně je, a nikoli emulovaný.

S virtualizační technologií souvisí i IAMT (Intel Active Management Technology). Ta je zaměřena na bezpečnost, což předvedl Pat Gelsinger tímto příkladem: Na jednom serveru s IAMT běžely dva operační systémy. Jeden z nich byl napaden virem, ihned po jeho detekci byl napadený systém odpojen od sítě (aby případně nenapadal další systémy. Když se něco takového stane na sólo serveru, musíte k němu prostě dojít, problém vyřešit a opět se sítí spojit. Na serveru s IAMT se však stačilo vzdáleně dostat do druhého operačního systému, vyřešit touto cestou problém v prvním systému a zase jej nahodit.

Netradiční provedení PC formátu BTX

Dost bylo povídání, nyní se podíváme na pár zajímavě vypadajících počítačů, z nichž o některých by člověk na první pohled ani neřekl, že je to počítač.

BTX PC BOXBTX PC

Vlevo vidíte něco jako barebone PC, vpravo pak něco, v čem by se PC asi odhadnout dalo (tak trochu to připomíná něco spíše staršího). Na spodních obrázcích pak vlevo PC, které bude nejspíše sloužit jako centrum domácí zábavy, neboť silně připomíná stolní přehrávač (nakonec bude-li dostatečně tiché, může být k těmto účelům ideální). Vpravo pak je počítač s poněkud zvláštním designem. To vpředu pak pravděpodobně nebude reproduktor, ale vzhledem k BTX návrhu se bude pravděpodobně jednat o ventilační otvor, kudy půjde čerstvý vzduch rovnou na chladič procesoru.

BTX PC jako přehrávač
Menší BTX PC

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku IDF 2005: nVidia nForce4 SLI Intel Edition k vidění

Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 01:49 | Anonym | BTX skrin jsem zblizka zatim videl jednu (vzorek...

Zobrazit diskusi