IDF 2008: Několik málo desek pro procesory Intel Core i7
ASUS P6T Deluxe
Vezmeme to hezky podle abecedy, takže je prvním pochopitelně Asustek s deskou ASUS P6T Deluxe, jejíž fotky přináší německý PCGH. Ačkoli nedochází k obnažení čipů, podle rozsahu chlazení zejména v oblasti severního můstku bychom mohli soudit, že bude v jeho okolí přítomen a chladičem kryt čip nForce 200. PCGH však mají poměrně detailní fotku této části, která tuto domněnku spíše vyvrací (všimněte si u ní také „otevřeného“ PCI Express slotu, což však bude asi irelevantní, protože tam pro vložení delších karet překáží chladič). Jinak čipsetem je pochopitelně Intel X58, který bude téměř spolehlivě jako jediný procesory Core i7 podporovat, tedy minimálně ty s tříkanálovým DDR3 paměťovým řadičem. Z druhé strany můžete pod socketem nalézt masivní kousek kovu, který by měl sloužit především k zamezení prohnutí desky po nasazení chladiče, což je na současných deskách pro procesory Intel docela častým a nezřídka nemilým jevem, který tak občas degraduje heatpipové chlazení na efektní ozdobu.
Gigabyte GA-X58-Extreme
Obrázky desky od Gigabyte s čipsetem Intel X58 pro změnu přináší lidé z TweakTown, kteří měli tu čest se podívat přímo do ústředí společnosti. Na obrázku je sice nefunkční vzorek, ale mnohé je z něj patrné. Bude to právě „Extreme“ varianta, která nejspíše dostane chlazení připravené na připojení hadiček od vodního chlazení. Na základě tohoto návrhu vznikne i levnější GA-X58-DS4 (zřejmě bez přípravy na vodníka). Ani zde to nevypadá na přítomnost čipu nForce 200, ačkoli je zde PCI Express ×16 slotů docela dost. Faktem je, že oranžové jsou zapojeny pouze jako ×8 (když se dobře podíváte, zjistíte, že do jejich druhé poloviny vůbec nejsou zavedeny kontakty) a modré pracují jako ×16 jen v případě, že neosadíte oranžové. Nad nimi jsou ještě přítomny dva taktéž otevřené PCI Express ×4 sloty a osamocený PCI slot nám připomíná někdejší osud ISA slotů, které se dávaly na některé desky „pro sichr“ v době, kdy se s nimi už přestalo počítat. I tato deska má pod socketem „výztuž“ proti prohnutí, zdá se, že prodloužení procesorové patice si tuto vlastnost vyžádalo jako prakticky povinnou záležitost.
MSI Eclipse
Svou troškou do mlýna přispívá také francouzský Syndrome-OC s obnaženou verzí MSI Eclipse, k níž má přímo tiskovou zprávu od výrobce (nicméně weby MSI o tom zatím nějak mlčí). Zde je již absence nForce 200 zcela zřetelná i přes málo detailní fotografie, které se zaměřují na jiné detaily desky. Na jedné z nich lze nalézt vedle onboard tlačítek Power a Reset zajímavý „troj-switch“ s výmluvným popiskem CPU_CLK1 a o kus dál ještě zajímavějším tlačítkem „TURBO“.
Deska pro „Havendale“/„Lynnfield“
Na závěr tu pro vás máme bonus od německých kolegů z ComputerBase, kteří (asi na IDF) vyfotili vzorek desky určené pro budoucí „Nehalemy“ se socketem LGA1160. Desku berte spíše jako vývojový vzorek a náznak toho, že Intel už nejspíše bude mít i funkční vzorky takových procesorů, tak, jak ji vidíte, ji téměř jistě na trhu nespatříte, ostatně bude to až přibližně za rok. Je na ní však vidět, že čipset se stává pomalu, ale jistě minulostí, přítomen bude už jen jižní můstek, neboť severní jde do procesoru jako celek (ten malý nekrytý čtvereček dole bude cosi od Texas Instruments, možná FireWire řadič, možná něco jiného). Mezi porty si můžete všimnout výstupů VGA a (pravděpodobně) DisplayPort, které budou nějak napojeny přímo na procesor, v němž má být integrovaná grafika (v případě „Havendale“).