IDF 2009: Intel uvádí mobilní Core i7
Ta zásadní, byť dočasná změna, o které byla v úvodu řeč, je nutnost absence integrované Intel grafiky. Intel zkrátka vytvořil mobilní platformu, do které chtě nechtě musí přijít grafika od jiného výrobce, typicky AMD/ATI, nebo Nvidia, případně S3, ale tuto kombinaci neočekáváme, protože S3 Chrome a „high-end“ prostě nejde dohromady. Volba grafiky je samozřejmě na koncových výrobcích notebooků, ale integrovaná grafika Intel to jednoduše být nemůže. Naopak to může být třeba integrovaná grafika Nvidia, ale pořád ještě přesně nevíme, zda má tato firma s Intelem vyjasněné licence zejména na DMI (QPI je jen uvnitř procesoru a není tudíž toto potřeba vůbec řešit, nijak s tím nic vně procesoru nepřijde do styku). Ostatně Nvidia zatím takový čipset ještě nemá, takže je předčasné o tom hovoři (ale už byly náznaky, že takový čipset Nvidia s integrovanou grafikou pro Core i7 může přijít a vzhledem k úzkému hrdlu DMI bude mít dokonce vlastní řadič pro svou dedikovanou paměť).
Důvod, proč nelze osadit integrovanou grafiku Intel, je ten, že architektura, na které je tato platforma postavena, počítá s grafikou integrovanou přímo v procesoru. A tyto procesory Intel uvede až začátkem příštího roku. Mobilní (ani desktopové) procesory Core i7 integrovanou grafiku nemají a tak počítejte, že notebooky, které je budou obsahovat, budou patřit do kategorie „High-end“. Core i7 Extreme 920XM je totiž momentálně nejrychlejším mobilním procesorem na světě. To už se dostáváme k tomu, jaké modely jsou vlastně uváděny, takže následuje tabulka včetně cen:
|
V tabulce můžete zaznamenat i takové detaily, jako na jaké frekvenci procesor běží, když nemá moc práce, i když třeba „minimální frekvence“ může být použita trvale třeba při napájení notebooku z baterií. Proto se také počítá v takovém režimu s určitou hodnotou TDP, neboť procesor byť běžící na nízké frekvenci, nějaké energetické nároky má, pokud je zatížen. Samozřejmě jsou stavy, kdy procesor nedělá nic a zapíná úsporné režimy C1E až C6, pak je samozřejmě reálná spotřeba nižší. Core i7 920XM má v C1E spotřebu 20 W, v C3 14,5 W a v C6 dokonce jen 2,6 W. Core i7 820QM a 720QM mají ve stejných situacích spotřebu 18, 13 a 2,6 W.
Pokud jde o čipset, pak tím je Intel PM55, který je de-facto shodný s P55, jen má nízkou spotřebu, TDP je pouze 3,5 W. Stručný náhled na celou platformu „Calpella“ (prozatím tedy s procesorem „Clarksfield“ bez integrované grafiky) poskytuje obrázek:
Všimněte si podpory pamětí. Podporovány jsou DDR3-1066 a DDR3-1333 SO-DIMMy, a to pouze dva, na každý kanál jen jeden. Je tedy možné notebook osadit buďto jednokanálově (jedním SO-DIMMem), nebo dvoukanálově (dvěma SO-DIMMy). Pochopitelně to lze i asynchronně, tedy jeden SO-DIMM může být co do kapacity větší, procesor si s tím samozřejmě poradí. Extreme varianta mobilního Core i7 má i podporu pro XMP a dokáže ukočírovat (s patřičným přetaktováním) i rychlejší paměti. V prvním kvartálu příštího roku přijdou ještě čipsetu HM55, HM57 a QM57, s nimi přijde na trh i mobilní Core i5.
No, a nakonec tu samozřejmě máme onen PCI Express řadič v procesoru, interně posazený „za QPI“. Stejně jako desktopová verze, i mobilní Core i7 má jen 16 PCIe linek, které je možno rozdělit na ×8/×8, to kdyby někdo chtěl dát do notebooku dvě grafiky v CrossFire/SLI.
Pochopitelně nyní přední výrobci notebooků uvádějí (nebo budou uvádět) své produkty postavené na mobilním Core i7, určitě mezi nimi bude ASUS, Dell, HP či Toshiba a další.