Po mobilech jsou na řadě notebooky: Asus, HP, Lenovo, Dell... aneb všechny nabijeme jednou nabíječkou
Konečně se blíží dny, kdy si notebook nabijeme z (téměř) jakékoli nabíječky. Mezinárodní elektrotechnická komise (International Electrotechnical Commission) totiž v těchto dnech vydala specifikaci, která se tímto problémem zabývá. Nová norma pokrývá napájecí adaptéry pro notebooky, příslušné konektory a další nezbytné parametry, jako je bezpečnost, výkon apod.
Pokud by výrobci postupem času po nové specifikaci sáhli, a je téměř jisté, že opravdu sáhnou, budeme moci notebooky nabíjet snadno a téměř všude. Na první pohled malá změna je nakonec nemalým přínosem a úsporou jak z hlediska finančního, tak toho ekologického, kdy budeme odpadem méně zatěžovat přírodu kolem nás.
Nepochybně si většina z nás pamatuje přechod z různorodých nabíječek a koncovek mobilních výrobců na jednotné micro USB, což vyplynulo ze specifikace IEC, vydané roku 2011. Jen těžko bychom se nyní chtěli vracet ke starému modelu "ke každému zařízení různorodá nabíječka". Micro USB je nyní zkrátka všude a stejně by tomu v budoucnu mělo být u nového konektoru.
Psali jsme o jednotných napájecích konektorech a zdrojích:
Například norma z roku 2011, upravující standard pro mobilní zařízení, způsobila výraznou změnu, kdy je nyní v EU 82 % všech mobilních zařízení dodáváno s jednotným napájecím konektorem (zbytek odpovídá podílu Apple na evropském trhu). Nová specifikace IEC 62700 "DC napájecí zdroj pro notebooky" slibuje větší redukci elektroodpadu, větší komfort pro uživatele, lepší dostupnost a konečně i nižší cenu notebookových zdrojů.
Předchozí standard pro mobilní telefony se uchytil velmi dobře v celém odvětví, tak proč by tomu nemohlo být stejně i nyní. Než se dočkáme prvních standardizovaných zařízení s upravenými konektory a zdroji, budeme si muset nějakou chvíli počkat. Pokud vše půjde dobře, dočkáme se nových adaptérů v průběhu roku 2014.
Konektor není všechno
Jedno je jisté - minimálně Apple se svých napájecích konektorů určitě nevzdá a nadále si pojede svou. Nebude možná jediný, ale pokud se výrobci rozhodnou ve větším počtu platformu sjednotit, můžeme se těšit na komfort, který přineslo sjednocení u mobilních zařízení.
Stále je zde však problém s různými parametry zdrojů, který bude nutné před přechodem na jednotný standard vyřešit. I na to prý tvůrci ve svém návrhu do budoucna myslí. Konkrétní technické detaily celého řešení zatím zveřejněny nebyly, hned po jejich uvolnění vás budeme informovat. Otázkou tedy nakonec hlavně zůstává, jak se k situaci postaví sami výrobci a kdy na novou normu přistoupí. Urychlit by nástup standardu mohla EU přijetím za normu. My jen doufáme, že to bude brzy...