IFPI jde po poskytovatelích hostingu pro torrentové servery
V dopise se ve zkratce hovoří o tom, že server, který DCP Networks hostuje, slouží ke zpřístupňování velkého množství autorsky chráněných děl veřejnosti. Závěr dopisu má klasickou „výhrůžnou patičku“ ve stylu „zajistěte, ať se tak neděje, jinak učiníme patřičné kroky“. IFPI se takto snaží obvinění „napomáhání zpřístupňování autorsky chráněných děl“, které zabralo v kauze TPB, rozšířit i na provozovatele hostingových služeb.
Podle mého názoru je to další krok k likvidaci internetu, který je již delší dobu osinou v zadku nejen IFPI, ale i dalších zájmových skupin ze zábavního průmyslu. 17. dubna to byl jeden torrentový tracker/vyhledávač, dnes jsou to provozovatelé hostingových služeb, legislativa „třikrát a dost“ se to snaží převést na poskytovatele připojení k internetu a nebude to dlouho trvat a z napomáhání porušování autorských práv bude brzy obviněna existence internetu jako celku. Zdá se vám má myšlenka přehnaná? Zkusme uvažovat takto:
Zábavní průmysl šel nejprve po jednotlivcích. Když zjisil, že s tím nic nezmůže, protože těch jednotlivců je nepřeberné množství, začal jít stále více po „centrálách neřesti“. Vzpomeňte na Napster, vzpomeňte na Grokster a StreamCast a v neposlední řadě i The Pirate Bay. To už hovoříme o torrentech, kde se na daném serveru nevysytuje ani jeden nelegální datový paket. Stejně jako si skrze The Pirate Bay vyměňují lidé obsah nelegálně, stejně tak si skrze tentýž portál vyměňují některá data legálně. Je to jen krůček k označení samotné technologie „BitTorrent“ za nelegální proto, že se s její pomocí vyměňují data „převážně ilegálně“ (tuto větu nemám ze statistik, to je jen taková předtucha budoucího rozhodnutí nějakého soudu – zatím téměř vše nasvědčuje tomu, že se tak jednoho dne může stát). Čím více půjde zábavní průmysl po „centralizovaných řešeních“, tím více se bude ilegální sdílení „decentralizovat“ a tím více se zábavní průmysl dostává na samotný počátek, kdy bude moci likvidovat pouze jedince, neboť jediným centralizovaným řešením už bude samotný internet. A to už jsme opravdu jen krok k jeho zakázání, protože si představte, že někoho ze zábavního průmyslu by mohlo napadnout třeba toto: „Nač ten uživatel potřebuje tak rychlé připojení k internetu? Není to náhodou proto, aby mohl tahat obrovské množství autorsky chráněných děl? Aha, se zrychlujícím se internetem tudíž platí, že internet = nástroj 'převážně' na šíření autorsky chráněných děl, neboť na e-maily stačí 512kbitová linka a těch, kteří přes rychlé připojení tahají opravdu jen legální data (třeba kvůli práci nebo tak), je značná menšina“…
Tak co myslíte, bude internet dříve zlikvidován touto cestou, nebo formou „neplatné operace“ v LHC? ;-)