Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k AMD: IHS procesorů Ryzen 3000 je pájené

Extrémní overyoutubeři zůstanou u nejdražšího Intelu, protože z něj dostanou nejvíc GHz. Ostatní budou šťastní s omezeními danými pájkou a rozumem.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Jop. Ono Ryzen moc taktovat nikdy nesel. Beznym zakaznikum (ne-overclockerum) to dava perfektni smysl - clovek nemusi nic resit, vykon je vytunenej na doraz, a chlazeji je nejlepsi mozne (mozna krome primeho kontaktu, ale zas clovek par stupnu obetuje za tu extra safety).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Normální člověk neřeší chalzení, prdne na to chladič a o teploty se nestará. Není pro to důvod dokud se to drží ve výrobcem stanovených teplotách, což bude, pokud to při skládání někdo nepodělá a nedělá OC.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby takových "normálních" lidí byla většina, tak AMD nemá důvod ani dělat odemčené prakticky všechny CPU na overclocking ty kecko. :)
Hlavně že dementi z intelu cpali pastu do svých předražených odemčených "Káček" počínaje Ivy Bitch generací (kdyžtak mě vyveďte z omylu).
Skylake měl co dělat aby držel vůbec tovární turbo v zátěži

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Ano, normálních lidí je většina, běžný uživatel přinese počítač, zapne a používá, nějaké teploty jsou mu u zadele. Stejně tak retail prodej, jen malá část uživatelů taktuje. Ale o tom můj příspěvek vůbec nebyl.

Btw nevím jak Skylake, ale Kafe mi bez problémů drželo teploty do 90°C při stresstestech na 4.9GHz all core, bez delidu. 90°C na jádrech je teplota pořád dost pod maximální a v nerealistické zátěži. V defaultu ty teploty byly ve stejném scénáři pod 80°, takže ještě víc v pohodě.

Ano jsou frikulíni co budou masturbovat nad výrazně nižšími teplotami, ale koho to zajímá, měříš teplotu procesoru v TV? Měříš teplotu lednice, pračky? Mění někdo chladič v autě když má zahřátý motor 90 a s jiným chladičem by měl 87? Normální uživatelé teploty neřeší. Proč by taky měli něco takového řešit.

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

Když už tady chceš machrovat s přirovnáním k autům... Není to tak dávno, co automobilky, jmenovitě VW koncern, doporučoval např. výměnu tzv. long life oleje po 30.000 km, že to stačí. Jo ty odepsané a vymleté naftové motory po generálních opravách toho byly jasným dokladem :) místo selských 10-15.000 km nájezdu.
MoBo taky fakt musí být vděčná když ji tam pálí šváb při 90°C ...tak určitě
Intel a jejich provozní specifikace se ponesou ve stejném legit duchu jako od toho VW.
Intel ví taky nejlépe co je pro nás nejlepší, proto taky zabil možnost OC u levnějších Skylake procesoru novým biosem. Nebo slušně pošle do prdele zákazníky s problémovými "K" CPU , ať je tedy netaktují... :D nepodařilo se mi teda akorát najít odkaz...ale možná to taky byl článek na diitu

Lidí co budou taktovat naopak bude přibývat, díky právě Ryzenu, který tomu dává přidanou hodnotu a protože intel je v tomhle 100 let za opicema a drahnou dobu co si se zákazníky vytíral pr...ehm..co dominoval trhu, jim svazoval ruce.
Na OC člověk nemusí ani dnes šahat do BIOSu.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Proč se bavíme o značkách a tahá se sem nerelevantní téma. O značkách to vůbec není, je jedno zda Intel nebo AMD, dokud je CPU v rozsahu provozních teplot není co řešit a ničemu to nevadí, většina uživatelů ani netuší jak by teplotu procesoru či jiných komponent zjistilo, natož aby po ní pídilo.

A naopak s rostoucím výkonem CPU taktování postrádá smysl. Proč taktovat, když to reálně nic nepřinese. V profi sféře navíc taktování vůbec nepřichází v úvahu, nedokážu si představit že tady po baráku běhají ajtáci a řeší teploty, nebo snad nejisté OC na tisíci počítačů, tady se přinese počítač, hodí na stůl a tím to končí, používá se, když přestává sloužit, vymění se... Ale samo žijte ve své iluzi že se všude taktuje jak o závod.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Jako obykle na tyhle hlouposti nereaguju, ale... XFR funguje víme jak? Intellí turbo boost funguje jak, také víme? Samozřejmě intel tam má nějaké pevnější stropy, nicméně nemělo by to běhat na tak vysokých teplotách (netvrdím, že je to megaproblém, ale řekněme že nad 80 už to není dobré provozovat, pokud z toho nechceme dělat těžkou spotřebku s tím, že to pak pošlu dál do šrotu, nebo do bazaru, ať si s tím potom láme hlavu někdo jinej).

Degradace teplovodivého matliva určitě neurychluje teplota, ono totiž nevysychá, čili teplota na to nemá žádný vliv.

A takový kondenzátor s tekutým elektrolytem se vysloveně raduje z teplot nad 90°C.

A co roztažnost materiálů, ta se také neprojevuje, protože fyzika vlastně neplatí a vůbec, pryč s veškerou vzdělaností a inteligencí, stačí nám hra s oblázky v písku.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Intelí turbo s ohledem na teplotu funguje TRUE/FALSE, je teplota do 100°C, turbo =true, je 100+ turbo = false. Co limituje víc je power limit. Při default nastavení CPU to ale není problém, power limit bude problém při OC.

Ano u AMD to funguje jinak a teplota CPU hraje roli pro výši toho boostu. Otázkou je nakolik to vůbec uživatel pozná.

A osobně se snažím o to aby u Intelu jádra nepřesahovaly 85 stupňů průměr s peekem na 90 při stresstestu používajícím AVX. Je to dost nerealistická zátěž, ani encoding videa s AVX to CPU neždíme tolik jako třeba Prime95, takže vím že i při takové teplotě a zátěži je tam pořád velká rezerva a v reálné zátěži to bude úplně někde jinde.

Kondenzátory, pasty, a kdoví co vůbec normální uživatel neřeší. Jak jsem psal, kdo měří třeba teplotu čipů v televizi? Co když je taky na vysokých teplotách, to nikoho netrápí? Nebo co rádi frikulíni přepastovávající každou chvíli a to nějakými spešl drahými pastami. Rozdíl teplot mezi no name pastou a top pastou za 2-3 sta může být 1-2 stupně, tedy nic co by mohlo cokoli reálně ovlivnit, přepastování je velká móda u PC komponent, ale jinou elektroniku kde jsou pasty běžně užívané nikdo neřeší, proč právě v PC ano?

JInak CPU a hlavě desky jsou spotřebák, co jiného. Má to záruku, v době záruky se nemám čeho obávat a po záruce... nečekám že něco bude fungovat na věky, spíše ten HW stejně rychleji morálně zastará než umře. Pak to vyměním jako celek, koupím nové CPU, novou desku.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"ani encoding videa s AVX to CPU neždíme tolik jako třeba Prime95"
.. mne by zajimalo, odkud tato bajka pochazi..h265 avx2 umi zdimat velmi podobne jako prime95 v def nastaveni. Ale nebyla by to prvni ani posledni pohadka, kterou jsme tu od tebe slyseli :))

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Světe div se, pochází to z HW Monitoru na mém počítači při srovnání zátěže v Prime95 a Davinci Resolve při encodingu. Resolve rozhodě procesor nevytočí tolik co Prime

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

A svete div se..Resolve = AVX encoding? :))

Viz ten nasledujici prispevek. Zatez CPU z pohledu 'generovani TDP' neni to stejne, jako videt ve Windows vytizeni CPU na 100%. Tvoje chyba/neznalost je ta, ze misto aby jsi se dival, jake ti to zatizeni 'generuje TDP', tak se divas na "vytizeni" CPU. Tebe ma ale vzhledem k teplotam zajimat Total Package 'TDP' a ne nejake pindiky ve vytizeni CPU ve windows. Tudiz ano, AVX/AVX2 dokazi zatizit CPU podobne jako treba Prime95.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

https://ctrlv.cz/6bKy vlevo resolve při encodingu, vpravo běžící Prime95. Resolve nezatěžuje CPU tolik

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

A teba jsi se dival na Total package..cili to TDP, co HW Monitor 'pocita', ze pri tom encodingu je dokonce 122W>120W vetsi nez u Prime95? :)))
Ty jsi budulinek..ty vidis procenta u CPU a myslis si, ze kdyz to neni 100%, tak to CPU nezatezuje...to ze ta teplota CPU bude 'primo umerne' "TDP" na konci, to te taky nenapadne...
Jinak diky, ze jsi postnul ten screenshot, ktery potvrzuje, co jsem rekl a sam jsi si vyvratil to, co jsi tvrdil :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ano, do 100°C intel turbuje, protože poslední CPU jsou velmi horké (u ntb je to prakticky nutnost už hromadu, hromadu let - pamatuju si stroj od fujitsu, co spouštěl ventilátory až od 97°C). Pokud k tomu nahlížím čistě jako na rychleobrátkový spotřebák, tak asi jo, ale já nemám rád hluk i vysoké teploty, protože hodlám většinu HW "recyklovat" v dalších sestavách či následně vlastním muzeu.

Ano, u AMD to má sakravelkej význam, protože tam to myslím frčí nějak do 80°C, pak už to omezuje (ačkoli maximálka při které začneme trotlit/vypínat je jinde, taky kolem stovky).

Pasta má vliv, neměnil bych si sice co rok, možná co tři roky, ale degraduje. Už to celkem pozoruju na i5 3xxx, tedy IB, kde to prvně začali praktikovat. Stejně jako někdo tvrdí, že staré A64 X2 mají problém rozumně fungovat, pokud to někdo nedelidnul, přemazal a zase zavíčkoval. Zatím jsem zažil jen ztvrdlé šedivky, případně už hodně silně kašovité pasty, které byly více tuhé než tekuté, ale nic nemělo na "kuchnutý" Thunderbird do slotu A (před cca 10 lety), kde pasta byla doslova jako písek. Bylo to zatvrdlé, tuhé a šlo to z toho fakt špatně, drolilo se to jako pískovec a bylo to i podobně žluté. Takže ano, degraduje to, záleží hodně na směsi, ale obecně, degraduje to a má to význam to čas od času přematlat.

Jinak v případě ntb mě power limit limituje značně, u dektopu a Haswellu E, kdy to TDP nebylo až tak moc mimo mísu prakticky limitace TDP nenastává nikdy, stejně jako limitace teplotou, neb to CPU má nízké turbo (tam se ještě drželi celkem rozumných mezí, za nerozumné peníze). V consumeru to určitě nastávalo, protože CPU na ST turbovali mnohem výše s mnohem nižším TDP, takže logicky, někde a někdy to nastat muselo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Skylake ze ma problem s cim? To asi ne, hele. Skylake i s pastou sel taktovat az do all-core 4,8GHz a stacila na to ta velka Noctua. Vys te nedostal ani vodnik, vys ses dostal jedine kdyz si "vyhral" silicon lottery.
Zaklad je 4,2GHz s jednim jadrem. To uchladis i nejakym mainstreamovym chladicem typu Fera/Tranquillo.
Az u Keby byl trapas, ze na vzduchu kvuli paste vlastne nesel o moc vys, pritom po delidu sel pres 5GHz, to same Coffee.
V zakladu tyhle prociky ale nemely problem. Problem mohl vzniknout v kombinaci s deskou, ktera "by default" nastavila jednojadrovy boost jako all-core boost, tzn. pretaktovani. A pak u 9. generace vznikl problem kvuli poddimenzovanemu napajeni nekterych desek, protoze Intel nepodal pravdive informace o spotrebe tech cpu a ty se kvuli priskrcenemu napajeni nedostaly na ty spravne frekvence pri zatizeni vsech jader. Jedno jadro ale problem nebyl. Kdyztak me opravte, pamet byva derava.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne asi si to fakt pletu s tím Kaby lake...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Zaklad je 4,2GHz s jednim jadrem. To uchladis i nejakym mainstreamovym chladicem typu Fera/Tranquillo."

to dá i intelí stock, ne tak tiše jako ta fera a podobné, ale stačí. Ale opět, někdo má vrásky když vidí 80 stupňů a pokud tam nemá 60, je vyklepaný jak startka bez filtru že je to moc... Přitom spousty OEM počítačů ve firmách běží +- na tom stocku, malých SFF/MFF skříních, v plné parádě po dobu několika let, nikoho nenapadne ani pomyslet že by koukl na teploty, natož je aktivně sledovat, přepastovávat procesory apod.

Ad kafe, moje 8700k šla bez delidu na vodníkovi na 4.9. a ten vodník není výhra, i kdyby tam byla fera tak to bude to samé (původní 4790k@4.6 drželo ve stresstestu 80 stupňů na jádrech s vodou i s ferou na 1000rpm, nebyla delidlá a spotřeba byla o pár W vyšší než mám u 8700@5GHz),

bez delidu teplo z toho CPU prostě nejde, po delidu taky o dost vzrostla teplota chladící kapaliny, jak se to teplo začlo dostávat pryč. Nicméně 4.9 bez delidu bylo stable i ve stress testech, bylo to s default napětím, na 5.0 už jsem musel zvedat relativně dost napětí, a dál jsem to už nezkoušel, kupoval jsem že chci těch 5GHz

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

JirkaK ma jako obvykle pravdu, co aspon ja vim, tak prvni otazka kazdeho normalniho cloveka je: "Proc je ten pocitac tak hlucnej?"
A az teprve odpoved je: "Protoze ti to moc topi."

Nasledne normalni uzivatel rika, ze pocitace jsou na prd, topi to a huci to. Nastesti jen do chvile nez normalni clovek prijde na navstevu k nekomu, kdo ma RyZen. Ocekavam vysokou poptavku.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Vy jste ala hlava pane vachmajstr! Smutný je, že podobnou logiku aplikují i jiní jedinci, kteří jinak celkem úspěšně aplikují logiku na jiné příklady, ale co se dá dělat. Je doba internetová, kdo chce vyblít sebevětší blbost, má prostor to udělat prakticky všude, protože všude jsou komentáře, lze založit blogísek nebo profílek na nějaké a-sociální síti. Vždycky se pak najde dostatek jedinců, co obyčejnej kravinec nafotí ze všech možných úhlú, aplikuje barevné filtry, použije leštící techniku a nebo to prostě zabalí do krabice a hezky potiskne... a ti seženou ještě větší počet jedinců jako své obdivovatele.

Vlastně před těmi 20 lety to mělo i jedno pozitivum, pokud někdo napsal blbost, dalo se to jedině spálit, čili to posloužilo ještě k něčemu dobrému, stejně jako po prvotním prozkoumání obsahu dané litery se dalo usoudit, zda-li to má smysl nebo ne. No a ten zbytek zůstal naštěstí jen v hospodě u piva.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

aha, vy uz tedy vite, jak moc jde nebo nejde taktovat zen 2?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

O tom v článku nebyla řeč.
Jde o to, že ve chvíli, kdy by se uplatnil delid procesoru (s nějakým tím dusíkovým chlazením apod.) tak je pravděpodobné, že overclocker šáhne po Intelu, který lze tradičně přetaktovat více a nyní bude mít i snazší delid.
Je možné, že to bude naopak, ale výchozí boost takty u Ryzenů tomu nenasvědčují.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To zatim nelze s jistotou rict jak se bude chovat ryzen 2 pod dusikem, treba pujde taktovat lepe, nez intel. Taktovani kolem 40-80°C a -150 az -110° jsou dve odlisne veci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To jistě ano. Ale i běžné overclockery to nezajímá. Dokud se nejedná o dusík, tak je pájka lepší, než snazš delid.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale to by mohla byť aj Radeon Pro Vega II Duo pájkovaná

Santa Clara, Calif.
06/03/2019

AMD (NASDAQ: AMD) today announced that its new AMD Radeon™ Pro Vega II GPUs will be included in the all-new Mac Pro. Built on industry-leading 7nm process technology, AMD Radeon™ Pro Vega II GPUs provide groundbreaking levels of graphics performance for computation-intensive tasks, including rendering, 8K video, video effects, and other high-end content creation workloads.
https://www.amd.com/en/press-releases/2019-06-03-high-performance-amd-ra...

Akurát ten Radeo Vega II Duo je z dvoch čipov žravá a MacPro budú môcť byť až dve také karty.Pochopiteľne budú až na jeseň (podzim)

All-new PCIe connector Up to 475 watts power
+
Standard PCI Express x16Up to 75 watts power

aj na to ,aká je to "delo" v "CrossfireX"

Two MPX Modules - 4 GPUs
56.8 teraflops single precision
112.8 teraflops half precision
128GB of HBM2 memory
1TB/smemory bandwidth each
https://www.apple.com/mac-pro/

Optimized

AMD optimized Metal support for seamless content creation
https://www.amd.com/en/graphics/workstations-radeon-pro-vega-II

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Spíš jsem tajně doufal, že tam bude už nějaká Navi 5700X (né že bych měl 1.500.000 Kč na počítač, nemám ani na ten stojan monitoru ;) Podle toho, jak dimenzují příkon, tak highend Navi bude taky papat... nu což, je to highend.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ehm Vega 20 ale vůbec není špatná karta pro práci. :-) To se s Vega 10 moc nedá srovnávat. Škoda jen že není dostupná cena té jedné Vega 20 v plné palbě á la Radeon Instinct MI-60 akcelerátor. Ta vyjde mým odhadem tak na 8-10 000$ za kus, nvidia za své Volta akcelerátory chce kulatých 10k :-). Jen "sociální" MI-25, postavený na Vega 10 stojí cca 2500$, to je prakticky pakatel :-D. A to tam je jeden GPU co slupne 300W, tady budou na kartě 2, i ta RAM odpovídá 2x 32GB ECC HBM2 na tu složeninu :-). Ta architektura má podporu až pro 6 GPU dohromady na společné rychlé sběrnici, tedy měly by v pohodě fungovat takové karty 3. Jen počítač co žere jako přímotop střední velikosti bych teda živit nechtěl :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak pravi prislovi, kdo chce opicku, musi mit na banany. Ono se to u takto ziznivych spotrebicu jeste hezky znasobi - pokud mas permanentne kilowatt bezici v pokoji, musis ten pokoj aktivne klimatizovat. A moje zkusenost je, ze klimatizace sama spotrebuje zhruba stejne mnozstvi energie, kolik odvede z toho pokoje. Takze sumarum - kilowattova sestava potrebuje jeste kilowattovou klimatizaci, pokud to nechladis vodou z reky (jak Rakusaci svou nikdy nefunkcni jadernou elektrarnu) nebo to rovnou do te vody nehodis (jak Microsoft s testovacim datacentrem u pobrezi Skotska).

Ovsem dalsi vec je, ze toto si nekdo poridi jedine na praci a tim padem to ta prace zaplati. Licence na software, ktery ten hardware vyuzije muzou byt rocne taky docela stavnate - pokud se pocita treba proudeni kapalin (CFD), tak napr. takova kazdorocni platba za ANSYS by byla v desitkach tisic USD/Euro. Dodavam, ze netusim, jestli dnes ANSYS podporuje akceleraci na GPU, za mych casu se pocitalo vyhradne na CPU a licencovalo se kazde vypocetni jadro. Cena elektricke energie pak neni tak silena.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jo jo, tahle opice chce banány pozlacené a ještě po trsech :-). Vyšší počet karet na jednom místě spíš odkazuje na AI neuronové sítě a strojové učení, tam taková vyšší paralelizace nevadí, právě naopak. Zrovna ta Vega 20 je dost orientovaná tím směrem. Software je určitě významná část nákladů, pokud to není něco otevřeného a dotyční si nemusí svou aplikaci napsat. Ani jedno ale není ani vzdáleně doména něčeho co se nazývá domácí uživatel :-).

Ale náklady na energii a chlazení jsou velmi významná část hry, zejména pokud je těch počítačů hodně a mají velkou spotřebu, bývá to investice typicky na pár let chodu a každé procento může ve finále dělat rozdíl ve statisících i milionech. Proto datacentra vytápí kampusy, domy apod. kde to jen trochu jde aby se snížily náklady. Ideální to mají v Norsku či na Islandu - hafo levné elektřiny z vodních nebo termálních zdrojů a průměrná teplota tak akorát do serverovny :-).

Viděl jsem jednou video z takových prostor tehdy na těžení nějaké kryptoměny a ty počítače tam daly 50°C teplý vzduch na výstupu (kde byly vrtule že by vzduchotechnika pražského metra bledla závistí) a vstup byl maximálně 15°C. PC a ještě težebních tam samozřejmě byly desetitisíce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nejake trapne naklady na elektrinu, aj keby to malo byt 2kWh nonstop, je uplne nic oproti nakladom za HW, SW a toho, kolko hodina prace takehoto stroja s clovekom vydela. To je smiesnych 9Kc za hodinu. A s tou klimou nemas uplne pravdu, jednak polku roka nemusis topit, takze tam by sa vysoka spotreba naopak hodila/vynulkovala. A tu druhu polku roka klimatizovat. Avsak neplati pravidlo spotreba klimy = precerpane teplo. I blba mobilna klima s prikonom 1100W precerpa tepelny vykon 2600W. Ale to len na okraj.. Pointa je, ze je prikon naprosto zanedbatelna polozka. :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To je omyl, že příkon je zanedbatelná položka. Je to naopak velice významná složka z celkové ceny - ne náhodou serverový hardware je o světelné roky kupředu v efektivitě běhu než běžné počítače i když je to výrazně dražší.

Vezměme si modelovou situaci. Když bys toto PC měl jako server s kontinuálním během, tak za rok tě to při spotřebě za 9 kč /h vyjde na 78840 Kč. Dalších cca 70 000 Kč ti padne na chlazení a to nepočítáme údržbu, opravy a preventivní prohlídky, to taky není zadarmo. Najednou už je to 10% z ceny hardwaru. A teď si vezmi že těch počítačů máš 100 a obvykle nejednou naprosto pořád v režimu "vydělává si to na sebe"... To jsou najednou desítky milionů ve vzduchu protože fixní náklady máš pořád. A při životnosti zhruba 5 let ti každé procento, co ušetříš jenom na spotřebě u těch 100 kusů udělá rozdíl 744 200 Kč - 7442 Kč na kus ročně. Když se budeme bavit o velké serverovně s tisíci kusy už to jsou opravdu veliké peníze. Takže spotřeba je naopak významný ekonomický faktor a každý watt je ve finále důležitý.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Preboha, bavime sa o jednotlivcovi, co si kupi zmienene PC, ktore bude zrat maximalne 1kW, doma ci v kancli. Nie o serveroch...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.