Premiéra In Win v ČR: zeleň mě neboli GreenMe 550
Kapitoly článků
In Win je u nás znám pravděpodobně zejména skrze nabídku skříní, zdroje v nabídce moc nejsou, model GreenMe 550 tedy máme od německého CaseKingu. Aby v tom byl pořádek, In WIn má podobně jako FSP Group pro jistotu hned několik webů, GreenMe lze nalézt na tom retailovém. In Win si jej stále vyrábí sám, může za to PowerMan. Ať už je to dceřinná firma nebo jenom značka In Winu, pojem je to v mnoha částech světa poměrně známý, dělají zdroje úrovně připodobnitelné právě např. k FSP Group.
In Win sice poslední dobou začíná nabízet i přeznačené zdroje, nicméně tradici vlastní výroby má poměrně dlouhou a většina zdrojů není vyloženě špatná, občas jsou i celkem rozumné, alespoň z toho, co jsem zatím tak viděl. GreenMe se dá v zahraničí sehnat zhruba od 50 Eur, což je díky centrálním hňupům v současnosti už skoro 1400 korun a dále to poroste, nicméně jsme stále se zhruba 2,5 Kč/watt v mainstreamu.
Balení
Krabice jednoduše složená z řezaného kartonu obsahuje obyčejný potisk přímo na kartonu, nemá obsaženu žádnou další celobarevnou vrstvu. To sice možná zjednoduší recylaci, ale na to všem defekuje šelma psovitá, v životě jsem neviděl ani ty slavné recyklované krabice s recyklovanou pěnou od HP, protože výrobci to nikdo vracet nebude, pravděpodobně neměly životnost ani podobně dlouhou, jako většina ostatních tady těch zelenonesmyslů, se smutnou výjimkou těch legislativních sprasků.
Nicméně aktivista nejspíš dostane orgasmus když tuto krabici uvidí a výrobce ušetří pár centů, proč ne. Ostatním to bude nejspíš buřt a zajímají je spíš praktické věci, jako např. obsah balení. Kromě samotného zdroje v sáčku je to manuál, napájecí kabel, šroubky a tři pásky suchého zipu k uspořádání kabelů. Navíc už z výroby jsou kabely svázány plastovým řemínkem. Fešné, za to přidám půlbod.
GreenMe 550 nabízí 550 W s certifikací 80 PLUS Bronze, co úplně nerad vidím je nutnost bláznění se třemi +12V věvemi (v úhrnu 540 W), ale to je boj výrobce a každého soudruha. Stand-by větev zvládne 3 A, -12 V pouze 0,3 A, ale tato větev asi časem úplně vypadne. Co se týče +3,3 a +5 V, oficiálně jsou limitovány 20 A, díky DC-DC měničům pravděpodobně zvládnou podstatně více.
V podstatě všechny použité vodiče jsou 18 AWG a vše je oflexováno, k tomu asi nemám moc co vytknout. Z mého pohledu dost závažný nedostatek je ovšem osazení pouze jednoho PCIe kabelu/konektoru, u zdroje, který zvládne 540 W na větvích +12 V, je to na střelbu. Molexy to má sice tři, ale na jednom kabelu, což je jedna redukce. To má člověk jak chuj dokupovat ještě redukce ze SATA, aby ten výkon ze zdroje vůbec nějak rozumně vytáhnul? Kde jsme?
Konkrétně je to následovně:
- Main ATX (20+4pin): 51 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 52 cm
- PCIe (6+2pin): 51 cm
- 6× SATA: 2× 51 cm, 2× 66 cm, 2× 81 cm
- 3× peripheral molex: 51, 66 a 82 cm
- Berg k disketové mechanice: 97 cm (uff)