Inkousty a kvalita tisku
A nyní se podíváme na inkousty (vlevo i965 a vpravo i865):
Tak a nyní je vidět hlavní rozdíl mezi i965 a i865. Zatímco i965 má celkem šest inkoustových náplní, i865 má pouze pět a to ještě dvě jsou černé. Společné jsou Black (černá), Yellow (žlutá), Magenta (fialová) a Cyan (azurová). U i965 ještě navíc najdete Photo Magentu a Photo Cyan, což není nic jiného, než světle fialová a světle azurová, které mají šestinovou barevnou hustotu oproti plné fialové a azurové. Naopak u i865 je ještě jedna černá kazeta navíc, dvojnásobné velikosti, takže ve výsledku u obou tiskáren zabírají inkoustové kazety stejnou šíři.
Pod inkoustovými kazetami je umístěna tisková hlava (na obrázku není vidět), která se také instaluje zvlášť. Canon narozdíl například od inkoustových tiskáren HP má nejen oddělené inkousty, ale navíc i oddělené inkousty od tiskové hlavy (u HP je tisková hlava na každé inkoustové kazetě). Výhoda je zcela jistě v nižších nákladech na jednu inkoustovou kazetu, ale na druhé straně řešení použité například u HP je výhodnější v tom, že pokaždé dostanete novou, čistou tiskovou hlavu.
Zajímalo mne tedy, jakou životnost má tisková hlava, tedy za jak dlouhou dobu je nutné ji vyměnit. Celkem jsem byl překvapen tím, že tiskové hlavy údajně mají stejnou životnost jako tiskárna (a bohužel také nevíme jakou). Samostatné tiskové hlavy Canon standardně jako spotřební zboží nedodává, jedná se pouze o náhradní díl pro opravu. Trochu bych se za takovéto situace obával toho, co se stane, zaschne-li inkoust v tiskové hlavě tak moc, že ani samočištění tiskárny nepomůže. Byl jsem však ujištěn, že zaschnutí inkoustu je téměř vyloučené, že by bylo nutné například používat nekvalitní inkousty, nechat tiskárnu asi měsíc na intenzivním slunci, nebo půl roku nepoužívat.
Ale vraťme se zpátky k inkoustovým kazetám. Jestli vás také zaujaly dvě černé kazety u i865 jako mne, tak si asi také lámete hlavu, kdy kterou tiskárna používá. Zjistil jsem, že tu větší černou, kterou nenajdete u i965, označenou jako BCI-3eBk, používá i865 pouze v případě, kdy máte vybrán v ovladačích tisk na běžný papír. Jakmile vyberete jiný typ papíru, je zvolena druhá černá, označená jako BCI-6Bk.
Rozdíl mezi nimi je takový, že 3eBk je založená na pigmentové bázi, kdežto 6Bk je založena na bázi barvy (dye). V praxi to znamená, že u barevného tisku při použití 3eBk jsou zřetelně vidět přechody mezi tím, co bylo tištěno černou a co barevnými kazetami, což 6Bk nedělá, ale také výtisk z 6Bk je přesnější. Na druhou stranu poměr cena/výkon má lepší 3eBk, takže nelze říci, která z těchto tiskáren je jednoznačně lepší. A aby toho nebylo ještě málo, tak 3eBk při tisku na obyčejný papír má černější barvu a tiskne rychleji, protože má více trysek. Pro někoho tedy může být mnohem zajímavější i865, protože je schopna tisknout černou barvu levněji a pro někoho zas hraje velkou roli kvalita, takže jasně bude preferovat i965.
Sám Canon uvádí následující životnost (v počtu stran) inkoustových kazet při 5% pokrytí A4 jednou kazetou:
|
Jak vidíte, rozdíl mezi i865 a i965 je velmi markantní a to i v případě, použití stejné náplně 6Bk. Abych řekl pravdu, toto si nedokážu vysvětlit, protože výtisk v šedi na lepší papír je naprosto identický jak u i865, tak u i965 a je tedy divné, že by každá z těchto tiskáren spotřebovala jiné množství inkoustu.
Mám-li hodnotit samotnou kvalitu tisku, tak nelze než zopakovat známou pravdu platnou prakticky pro všechny inkoustové tiskárny, že výsledný dojem mnohem více záleží na tom, na jaký papír tisknete, než na tom, kterou z tiskáren jste použili. Rozdíly mezi i865 a i965 jsou jednak výše zmíněné u černé barvy a u barevných výtisků jsou patrné především u velmi světlých barev. Ty totiž musí i865 tisknout pomocí viditelného ditheringu, kdežto i965 díky dvěma světlým inkoustovým kazetám vytvoří pro lidské oko plynulé přechody. Samozřejmě se tu nyní bavíme o tisku na kvalitní (fotografický) papír.
Tyto rozdíly mezi kvalitou tisku i865 a i965 jsou nejvíce markantní na velkých plochách, kde se jemně mění světlé barvy, například na světlemodrém nebi. Na druhou stranu mi přišlo, že věrnosti podání barev je u i865 lepší, z fotek vytisknutých na i965 jsem měl pocit, jako by oproti těm z i865 byly s lehce fialovým nádechem (ale opravdu nepatrným, viditelným jen z přímého srovnání a samozřejmě na kvalitním papíru a ještě ne ve všech případech). I když je pravda, že se objevilo pár fotografií, které mi přišly barevně věrnější z i965. Vzhledem k tomu, že není problém si fotky před tiskem lehce doladit (nebo rovnou využít možnot ruční barevné korekce v ovladačích), nepovažuji tuto vlastnost za nějakou velkou nevýhodu.