Potisk CD DVD
Rovnou než začnu, tak musím říci, že jsem byl potiskem CD (a DVD - to budu vynechávat) příjemně překvapen. Tiskárna s potiskem CD nemá nejmenší problémy, stačí použít dodaný adaptér a médium umístit na držák média. Ten se potom vloží do tiskárny, která si ho při tisku vtáhne do sebe a na médium tiskne. Velmi potěšitelným faktem je, že výrobce pamatoval i na malá média a CD vizitky, takže ty také není problém potisknout.
Velmi mile jsem byl překvapen faktem, že při troše snahy se vám vždy povede na médium tisknout naprosto přesně, pokaždé stejně. Je to způsobeno faktem, že médium se do držáku připevňuje podobně jako do krabičky, takže je v něm umístněno vždy naprosto stejně. Stejně tak držák s médiem přímo v tiskárně je vždy na stejném místě. V jednom směru je přitlačován na jednu stranu a v druhém (do/z tiskárny) ho sice musíte ručně zašoupnout až po zarážky, ale i když držák s médiem nevložíte úplně přesně, tak se nic neděje, protože po vtáhnutí držáku dovnitř si to tiskárna přesně zarovná za pomocí kalibračních čtverců na držáku. Ve výsledku to znamená, že není problém dělat potisky skutečně až do potištitelných krajů média a využít tak naplno nabízených možností.
Na tisku médií je také příjemné, že je možné tisknout z jakéhokoliv vašeho oblíbeného programu. Stačí v ovladačích vybrat typ média „Potisknutelný“, čímž se automaticky změní zdroj papíru na „Nástavec pro disk CD-R“ a u velikosti stránky také vybrat „Nástavec pro disk CD-R“. Můžete tedy využít například CorelDraw, Photoshop, ale také kupříkladu Word. Jediný problém bude se zjištěním tisknutelné oblasti, ale naštěstí nám v tomto směru pomůže funkce ovladačů „Náhled před tiskem“. Ta totiž před samotným tiskem ukáže, co jste vlastně na tiskárnu poslali a navíc vám pomocí červeného kruhu zobrazí i umístění CD vůči vámi poslaným datům. Pokud jste se netrefili, není nic snazšího, než tisk zrušit, provést úpravu a poslat ho na tiskárnu znovu.
Kvalita potisku je i zde velmi závislá na tom, na jaké médium právě tisknete, resp. jakou povrchovou úpravu má. Tisknout je možné pouze na média určená pro tisk a já jsem měl k dispozici tři takové typy. Asi jako první sluší zmínit nejrozšířenější Verbatim s čistě bílým povrchem „Fast Dry Printable Surface“, potom média z továrny Taiyo Yuden, která však mají povrch spíše stříbrný a tak i obrázky vytisknuté na nich se lehce lesknou (jak moc, to závisí na množství bílé barvy v obrázku). Posledním médiem, které jsem měl možnost ozkoušet, byl Maxell CD-R 80PR s „White printable surface“. Srovnávat kvalitu povrchu má smysl pouze u Verbatimu s Maxellem (potisk na Taiyo Yuden vypadá jinak a nelze říci, zda-li lépe, či hůře) a z těchto dvou mi vychází jako lepší Maxell, protože u Verbatimu jsou díky nerovnosti plochy občas viditelné bílé tečky, kam se inkoust nedostal, kdežto u Maxellu je barevná plocha naprosto jednolitá. Dozvěděl jsem se však, že v případě Verbatimů je kvalita závislá od toho, kde jsou média vyrobena.
Tady bych se rád zastavil ještě u jednoho faktu. U tiskárny i865, která má dva druhy černé barvy, jsem chtěl ozkoušet, zda-li náhodou jedna z těchto barev nebude pro tisk na média vhodnější v tom smyslu, že by držel i na jiném povrchu, než jen určeném pro inkoustový tisk. Bohužel jsem zjistil, že při tisku na CD média je vždy používána černá kazeta 6Bk, kterou má i i965 a nepodařilo se mi tiskárnu donutit k tisku na CD s 3eBk.