Instalace
V krabici je vložen stručný návod, jak NAS připravit pro práci, ale tentokrát to nebude jen o zasunutí pevných disků a spuštění web aplikace, jak býváme u těchto zařízení zvyklí, malá flash paměť už nám něco naznačila. Od verze firmwaru 1.7.1 je to ale už o něco jednodušší, uživatelé se starší verzí 1.5.x to měli ještě složitější.
Disky vlastně zatím můžete nechat ležet, nejprve bude třeba nainstalovat obslužný software. Ten je k dispozici s Javou, nebo bez ní, je na vás, kterou verzi použijete (součástí instalace je pochopitelně i Java rutime).
Obě verze vypadají v podstatě shodně:
Zkušenější uživatelé se bez nich ale obejdou, ony totiž nedělají nic jiného, než že najdou IP adresu, kde je NAS a pak přes Samba server (NAS přece běží na Linuxu) nabídnou přímé mapování složek tohoto datového úložiště. Poskytuje však ve sloupci "Status" informace, jež budete možná při instalaci potřebovat (stav instalace a info co se právě instaluje atp.).
"Click to Configure NAS" není nic jiného než odkaz s IP, které dostal NAS přidělené, nebo které mu sami třeba příště v nastavení určíte.
Nyní už se blížíme k instalaci samotných disků. Pro přihlášení je třeba použít jméno "root" bez hesla, pak dle návodu zasunujeme první disk a tiskneme po pěti sekundách tlačítko "Refresh", což děláme i s druhým diskem a nastavujeme z volitelných JBOD, RAID 0 a RAID 1 poslední možnost (ve skutečnosti jsme nastavovali všechny, abychom mohli provést na každém z nich měření).
Už zde si ale všímáme, že je to opravdové hot swap zařízení, připojování i odpojování disků za chodu mu nedělá nejmenší potíže, jen je třeba pokaždé stisknout "Refresh".
Na tomto místě se také můžete dozvědět informace ze S.M.A.R.T. vašich disků.
Narážíme na jednu nepříjemnost, která vám ale vlastně asi jako nepříjemnost nepřijde, vy budete RAID nastavovat jen jednou, my jsme to dělali vícekrát a bavilo nás to čím dál tím méně. Normálně totiž dál možnost nějakého nastavení NAS nevede, ať budete zadávat jeho IP jak budete chtít, uvidíte maximálně ještě tuto obrazovku.
Nám se zvláště poslední tlačítko občas opravdu hodilo, ale to proto, že jsme zařízení i disky notně trápili a tudy vždy vedla cesta ven. Vy se bez této berličky pravděpodobně obejdete.
A v čem je tedy ten problém? Protože MUSE X-Duo RAID má pouze malou flash paměť, je třeba samotný operační systém teprve na disk nahrát a k tomu máte na CD onu složku "Firmware". Škoda, flash už nyní stojí pár korun a dalo by se bez tohoto mezikroku zcela jistě obejít, kdyby výrobce na desku naletoval pár stovek megabajtů paměti. Takhle holt dojde k instalaci systému, ale i všech dalších serverů, které pak budete moci už v novém prostředí nastavovat. Právě nyní vám poslouží ona startovací utilita, když vám ve sloupci status bude vypisovat: Uploading" XY% Done, Upgrading: Extracting Firmware, Upgrading: Installing OS, Upgrading: Installing Kernel, Upgrading: Installing Samba, atd.
Není to ale otázka několika minut, takže si klidně dojděte na oběd, až bude hotovo, utilita vás upozorní i zvukovým signálem. Rovněž se zaktivní tlačítko "Click to Map" ve sloupci MAP Shares, pro mapování složek s pomocí Samba serveru.