Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Instalace Ubuntu z Windows

Linux logo
Poslední zhruba dva roky vás zkoušíme častěji „masírovat“ zprávami o nových linuxových/BSD distribucích. Samozřejmě kromě toho, že mezi vámi jsou skuteční „geeks“ (vrtající se v útrobách „hardcore“ systémů jako FreeBSD/Gentoo) i normální uživatelé, kteří se spokojí s jednoduššími distribucemi jako Mandriva, Fedora či právě Ubuntu, i tak je nám jasné, že je mezi vámi řada takových, kteří mají obavy i z relativně triviálních klikacích instalací systémů typu právě zmiňovaného Ubuntu. Ať již se samotné instalace bojíte kvůli svým datům na windowsových discích či nechutí zabývat se případnými zbytečně vzniklými problémy, řešení je na cestě...

Tým kolem distribuce Ubuntu totiž pracuje na instalátoru jejich linuxových systémů, který poběží z Windows a prakticky úplně eliminuje jakákoliv rizika spojená s instalací i následným provozováním Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu či Edubuntu. Nově vyvíjená instalace totiž nejenže poběží z Windows a že budete moci kdykoliv tento Linux odinstalovat jednoduše ze starého známého menu „Přidat nebo odebrat programy“, ona ani nebude nahrazovat windowsový NTLDR *nixovým Grubem či LILO a ani nebude provádět žádné změny s diskovými oddíly! Tak se společně podívejme, jak aktuální beta verze vypadá.

Průběh instalace

Jako první věc je třeba si stáhnout buď malý instalátor (používá známý NSIS, alias Nullsoft Scriptable Install System), nebo velký balík obsahující kromě něj i kompletní Ubuntu Linux 6.10 (poslední stabilní verze). V případě, že se zpočátku rozhodnete pouze pro malý instalátor, ten si později sám stáhne celé Ubuntu právě skrze v Pythonu napsaného bittorrent plug-inu pro NSIS s názvem BattleTorrent. Pro kutily jsou pak ještě k dispozici zdrojové kódy tohoto instalátoru.

Ubuntu Windows instalátor

Po spuštění instalátoru jednoduše vyberete jazyk (čeština zatím není) ...

Ubuntu Windows instalátor, výběr jazyka

...a poté zvolíte typ instalace. Momentálně funguje pouze „Normal“ režim, na expertní instalaci si tak budeme muset ještě počkat.

Ubuntu Windows instalátor, výběr náročnosti instalace

Následuje výběr dané varianty Ubuntu Linuxu, záleží na vás, zda preferujete GNOME, KDE nebo XFCE.

Ubuntu Windows instalátor, výběr distribuce

Poté zadáváte jméno a heslo, prozatím se však po nainstalování přihlásíte jen jako uživatel „ubuntu“ s heslem „ubuntu“.

Ubuntu Windows instalátor, jméno/heslo

Následně se rozjede samotné stahování instalačních souborů a instalace systému do složky „C:\ubuntu\“.

Ubuntu Windows instalátor, stahování souborů

Instalaci můžete kdykoli přerušit s tím, že se k ní později lze vrátit.

Ubuntu Windows instalátor, přerušená instalace

Jak to funguje

Jistě vás ale zajímá, jak to vlastně funguje bez přerozdělení diskových oddílů, bez Grubu a tak vůbec. Vězte tedy, že váš Ubuntu Linux se nainstaluje na běžný windowsový oddíl do složky typicky „C:\Ubuntu\“. Tam se budou poté nacházet tyto soubory, které uvnitř obsahují vlastní souborový systém Ubuntu Linuxu (tedy něco jako ISO či NRG obraz CD/DVD):

  • etc.img
  • home.img
  • swap.img
  • ubuntu.img
  • vmlinuz-2.6.17-10-generic
  • initrd.img-2.6.17-10-generic

Instalace dále pozměňuje windowsový soubor „C:\boot.ini“, kam se přidává řádek C:\grldr="Ubuntu". Ten jednoznačně určuje, kde se bude nacházet tzv. GRLDR, alias „Grub Loader“ (windowsový NTLDR je prozměnu zkratka pro „NT Loader“), což je modifikovaný GRUB nevyžadující změny v MBR a který se již posléze postará o zavedení (nastartování) vašeho Ubuntu Linuxu. Uživatel tak bude moci po zapnutí PC vybírat, zda chce spustit Windows nebo Ubuntu, a to v nabídce windowsového NTLDR. Stejně tak nebude mít problém s případnou reinstalací Windows, protože tento Ubuntu instalátor využívající GRLDR prostě nikterak neovlivní instalované systémy Windows. Všechny tyto kroky máte možnost provést také ručně pomocí manuálního stažení příslušných souborů. Samozřejmostí je podpora NTFS v initrd pomocí ntfs-3g.

Problémy

Instalátor je zatím ve vývoji, takže sebou nese řadu nedodělků a problémů. Již jsem zmínil, že češtinu mezi jazykovými verzemi zatím nenajdete a že také zatím neběží expertní instalace. Jistě jste si všimli i nedodělků v dialogovém okně se jménem/heslem. Mě osobně se pak samotné stahování instalace pomocí bittorrentu nedokázalo rozeběhnout, z toho důvodu vidíte mezi obrázky jeden tak trochu jiný (ten jsem si vypůjčil z Ubuntu Wiki). Prozatím soudě dle FAQ není hotovo automatické nastavení ini souborů pro GRUB, pročež se v případě vytuhnutí při startu Ubuntu doporučuje vyzkoušet další volby. Problém se standardně předurčeným uživatelem „ubuntu“ jsme již zmiňovali, přeci jen přidání uživatele, kterého si nastavíte ve windows instalátoru by vyžadovalo pozdější zásah do příslušného img souboru, což ještě podle všeho není implementováno. Každopádně aktuální verze 3 by měla mít již celkem slušnou detekci hardware, ukládání změn po rebootu a také podporu ReiserFS. Takže svorně držme palce, ať je projekt dotažen rychle do úspěšného konce, já osobně bych jeho implementaci na instalační CD Ubuntu 7.04 viděl jako velmi přínosnou (finální verze 7.04 je plánována na duben).

Výhled do budoucna

Do budoucna má tento projekt poměrně velké ambice. Když se podíváme na věci, které to ještě chce doladit, vidíme mimo jiné automatickou konfiguraci X.Org, sítě, automatické generování /etc/fstab, či předávání řady parametrů z Windows do Ubuntu skrze nějaký ten config.txt. Do budoucna se pro kompletní CD počítá i s Kubuntu/Xubuntu, prozatím je k dispozici jen původní Ubuntu.

Mezi rozšířeními funkcionality se pak samo nabízí následující: Ubuntu by mohlo být schopno měnit velikost NTFS oddílu s tím, že se poté samo „překlopí“ na vlastní Ext3 (nebo jiný) diskový oddíl. Jako druhá možnost se nabízí automatická regulace velikosti img souborů v případě, kdy nebudou dostačovat. Rozhodně nejzajímavější a skoro bych řekl více než vhodnou na implementaci, je možnost načítat informace o hardware z registrů Windows následovanou stažením potřebných ovladačů do „C:\ubuntu\“ a zanesení příslušných informací do config.txt. Do stejné škatulky „důležitosti“ zařaďme i případnou schopnost importovat nastavení a údaje z aplikací jako účtů/emailů z Outlook/Thunderbird, záložek, historie a nastavení z webových prohlížečů, opět relizováno přes config.txt.

Zdroje: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Instalace Ubuntu z Windows

Středa, 28 Listopad 2007 - 06:43 | gorg | z nějakého důvodu, přestože ve VMware nastavim...
Středa, 28 Listopad 2007 - 05:37 | gorg | kapo: nechápu, proč si také neuvedl jak si to...
Pondělí, 22 Leden 2007 - 22:11 | Anonym | k te vmware: jsem si pres VMWare ve widlich...
Pátek, 19 Leden 2007 - 13:18 | Anonym | lop: Program pro windows schopny zapisovat na...
Pátek, 19 Leden 2007 - 13:17 | Anonym | :-))) to je spiknuti, me chcete zabit smichem
Pátek, 19 Leden 2007 - 13:15 | Anonym | N: Nemuzes autodetekovat zarizeni, na kterem...
Pátek, 19 Leden 2007 - 10:17 | Anonym | kapo----: To dal, jenomze co z toho ? vedlo by to...
Pátek, 19 Leden 2007 - 10:07 | Anonym | mozna kdybys poslal par radku vypisu jadra pred...
Pátek, 19 Leden 2007 - 10:03 | Anonym | No tak by si to pri bootu kontrolovalo...
Pátek, 19 Leden 2007 - 09:33 | Anonym | 2n: Ale to bys pak musel udelat obrovske mnozstvi...

Zobrazit diskusi