Intel a Micron dodávají nejmenší 32Gbitové NAND čipy
Společnosti Intel a Micron oznámily, že se jim podařilo dosáhnout dalšího významného milníku v postupné likvidaci kotoučkových pevných disků. Oznamují, že začínají s dodávkami NAND multi-level cell (MLC) paměťových čipů o kapacitě 32 Gbitů vyráběných 34nm výrobním procesem, na němž spolupracovaly ve společném podniku IMFT. Jde tak o flash paměť s dosud nejmenší výrobní technologií na trhu a zároveň největší úložnou hustotou.
Tyto čipy vyrábí IMFT na 300mm křemíkových deskách a při velikosti každého z nich 172 mm² se tak na jednu takovou desku vměstná nějakých 1,6 TB úložné kapacity. Je celkem jasné, kam tím Intel míří, čipy byly od začátku vyráběny proto, aby se staly součástí Solid State Drive úložišť, neboť do takového 1,8palcového SSD jsou nyní schopni vměstnat krásných 256 GB kapacity.
Intel zároveň dodává, že na bázi 34nm výrobního procesu budou ke konci roku dělat i čipy s menší hustotou, které nebudou mít vícestavové buňky (MLC), ale jednostavové (SLC). Pokud by vás náhodou zajímalo, k čemu jsou single-level cell čipy dobré, když mají menší kapacitu, pak vězte, že bývají zpravidla značně rychlejší než multi-level cell, které své vyšší kapacity dosahují schopností do jedné buňky uložit více stavů, což však vede jednak ke zpomalení, ale také k trochu vyšší spotřebě energie a nižší „trvanlivosti“ jednotlivých buněk. Situaci se však snaží už vyvracet Samsung se svým rychlým SSD postaveným na rychlých MLC čipech se spolehlivostí srovnatelnou se SLC. MLC čipy pak mají o poznání nižší výrobní náklady vzhledem k produkované kapacitě, což nyní uváděné 34nm procesem vyráběné 32Gbitové NAND čipy ještě více podtrhují. Snaha nahradit rotující plotny je více než zřejmá a nyní to už zdaleka nevypadá tak nereálně jako před několika lety.