Intel Atom: z mobilů do aut, nejen
Atomy E3900 již nejsou řadou, která by se snažila primárně oslovit koncové uživatele. Intel segment mobilních telefonů (a podobných zařízení) vzdal; uvědomil si, že investice přišly s křížkem po funusu a vyhazováním peněz z okna rozjetý vlak nezastaví. Přehodil tedy výhybku a nyní se poveze v automobilovém průmyslu, automatizované výrobě a vyhodnocování obrazových dat. Dost rčení a úsloví, začněme rovnou u specifikací jednotlivých modelů:
Procesorová jádra budou jako tradičně 2-4, grafických je ovšem k dispozici 12-18, což je na poměry Atomu dosud nevídaný grafický výkon, na druhou stranu takty procesorového jádra nejsou nikterak vysoké, nepřekonají 2 GHz. Za pozornost stojí vyšší než obvyklé TDP, které dosahuje 6,5-12 wattu. Tyto parametry, jakkoli pro dosavadní Atomy netypické, ale dohromady dávají smysl. Jedním z hlavních cílů řady E3900 je práce s obrazovými daty. A to nejen na výstupu (zvládá zobrazovat více 4k výstupů), ale hlavně na vstupu. Jádro je zaměřené na segmenty jako je sledování kvality výroby, zpracování dat ze snímačů pro automobily, rozpoznávání objektů a podobně, což jsou právě důvody, pro které bylo posíleno grafické jádro a rozšířeny možnosti vstupů pro video. Krom zpracování 4k streamu zvládají Atomy E3900 až 15 vstupů FullHD videa (o 30 FPS). Čip tak může dostávat data z až 15 videokamer a provádět vyhodnocení snímaných dat. Toho lze využít od kontroly kvality až po real-šmírování v reálném čase.
Posílené zpracování vstupních dat si žádalo i nasazení v automobilovém průmyslu, kde je trendem - krom palubního „infotainment“ systému i samořízení nebo asistence na základě dat z kamer a snímačů. V tomto kontextu stojí za pozornost, jak odlišně vybavené a dimenzované produkty různí výrobci pro tyto účely vyvíjejí.
Nakonec jde tak trochu o embedded segment, respektive řízení výrobních linek pro různá odvětví průmyslu. I toto odvětví se může částečně prolínat s vyhodnocením obrazových dat; krom řízení linky může být prováděno snímání obrazových dat a podle nich průběžně vyhodnocována kvalita výrobků. Všechny tyto segmenty mají jednoho společného jmenovatele - na rozdíl od mobilních telefonů a tabletů nejde o každou desetinu wattu; jde spíš o výkon. TDP kolem deseti wattů není v takové situaci problém, zvlášť když je jeho důvodem vyšší grafický výkon. Samozřejmě ve vztahu k předešlým Atomům - ve srovnání s novým grafickým low-endem pro desktop (Radeon RX 460, GeForce GTX 1050 / 1050 Ti) jde o výkon zhruba 10× nižší.