Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel bude primárním dodavatelem modemů pro nový iPhone

Apple plánuje v dlouhodobém horizontu opouštět x86 procesory Intelu, na druhou stranu se Intelu daří zaháčkovat v iPhonech svými modemy…

Apple v iPhonech dlouhodobě využíval bezdrátových modemů společnosti Qualcomm, která jsou považované za nejlepší řešení na trhu. Proslýchá se rovněž, že si za kvalitu nechá Qualcomm adekvátně zaplatit. Ale kdo by nenechal, zvlášť když nabízí stabilní kvalitu a cílí na high-endové produkty, kde se pár dolarů v nákladech ztratí. Apple ale od generace iPhone 7 hledá alternativu. Někdo věří, že je problémem právě vyšší cena Qualcommu, někdo, že soudní spory s tímto výrobcem.

Ať už jsou důvody jakékoli, zůstává faktem, že do generace iPhone 7 začal Apple integrovat také modemy od Intelu. Po čase však vyplynulo, že nedosahují takových kvalit jako čipy Qualcommu. Pokud je síla signálu na maximu, přenosová rychlost se prakticky neliší, ale s klesající kvalitou signálu padá přenosová rychlost modemů Intelu mnohem rychleji než u Qualcommu, který v takové situaci dosahuje až o 67 % (v případě iPhone X) vyšší přenosové rychlosti. U generace iPhone 7 byly rozdíly v extrémních situacích i vyšší.

Přestože tento zádrhel (prostřednictvím zveřejnění testů společnosti Cellular Insights) vyplynul na veřejnost již v říjnu 2016 (pro iPhone 7) a znovu na přelomu listopadu a prosince minulého roku (pro iPhone X), na rozhodnutí Applu opustit Qualcomm to nemělo vliv. Plán postavit top model iPhone pro rok 2018 čistě na modemech Intelu zůstal ještě nezměněn.

Oním produktem bude Intel XMM 7560. Přestože zatím není jasné, jak to bude vypadat s reálnou přenosovou rychlostí v případě slabšího signálu, teoretické maximum bude 1 Gb/s download a 225Mb/s upload (standard LTE Advanced Pro 3GPP Rel. 13). Čip dále podporuje standard 4G, nikoli však 5G, který bude mít Intel připravený až v průběhu příštího roku. XMM 7560 je první modem Intelu, který si vyrábí sám (předchozí generace vznikaly na linkách TSMC). Tentokrát to ovšem neznamená jen výhodu v podobě pokročilých výrobních technologií, ale zároveň i nevýhodu v podobě nízkých zkušeností s touto technologií. V poslední době se totiž ukázalo, že Intel nebude schopen dosáhnout výtěžnosti, která by zaručila pokrytí plánovaných objemů výroby nového iPhonu, takže se Apple závislosti na Qualcommu prozatím nezbaví. Primárně sice bude používat modemy Intelu, ale pro část iPhonů objedná čipy od Qualcommu.

Pro Intel jde ale i tak o posun kýženým směrem. Apple plánuje do roku 2020 začít nahrazovat x86 procesory Intelu vlastními ARM jádry (lze čekat, že začne u MacBook Air). Pro Intel je Apple zákazníkem zodpovědným za 5 % příjmů společnosti. Intel má tedy dva roky na to, aby se u Applu zaháčkoval v jiném segmentu (než jsou x86 CPU) a finanční výpadek na straně procesorů nahradil příjmy z modemů.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Intel bude primárním dodavatelem modemů pro nový iPhone

Středa, 20 Červen 2018 - 14:41 | Viper ISO | Tento projekt a zkousky jiste existuji, i...
Středa, 20 Červen 2018 - 12:48 | no-X | Je dost podstatný rozdíl tvrdit, že Apple v roce...
Středa, 20 Červen 2018 - 12:18 | aa bb | Tak asi citam iny clanok - "Apple plánuje do...
Středa, 20 Červen 2018 - 09:31 | no-X | Mohl by mi diskutér přestat vkládat do úst věty,...
Středa, 20 Červen 2018 - 08:58 | aa bb | Mohol by autor dat niekde odkaz kde je oficialne...

Zobrazit diskusi