Víte, co to je L16G7? Jméno nového procesoru Core od Intelu
Intelu se poslední dobou příliš nedaří zpřehlednit značení (zvláště) mobilních procesorů, takže to začíná vypadat, jako kdyby marketingové oddělení společnosti začalo pro jména produktů používat Random string generator. S 10. generací procesorů se délka jmen prodloužila o jeden znak, konkrétně číslo, takže jména nezačínají sedmičkou, osmičkou, devítkou, ale desítkou, jako např. šestijádrový top model ultrabookové řady:
- Core i7-10710U
Jenže poté přišla paralelní čtyřjádrová řada s odlišnou architekturou, která se rovněž přifařila do 10. generace (začíná tedy desítkou), ovšem pozic, kde byla doposud čistě jen číslice, začala míchat písmena a naopak na poslední pozici, vyhrazenou doposud čistě písmenům (např. U jako Ultrabook) pro změnu přidává čísla:
- Core i7-1068G7
Jistou porci chaosu tak vnáší i fakt, že zatímco první zmíněný procesor je vyráběn na jedné architektuře (Comet Lake) a 14nm procesu, druhý staví na jiné architektuře (Ice Lake) a 10nm procesu. Označení generace, které v důsledku použití „10“ protáhlo značení procesorů o jeden symbol, tak uživateli nic neřekne ani o architektuře, ani o procesu. Přestože se Intel u některých produktů pro desítku rozhodl, nebude ji používat pro všechny novinky. Chystá totiž:
- Core i5-L16G7
Zjišťujeme tedy, že i na prvním místě, původně číselném, může sedět i písmeno. V tomto případě L, které snad indikuje, že jde o produkt z řady Lakefield. Pak si ovšem můžeme položit řečnickou otázku, proč Core i7-10710U není Core i7-C710U (C jako Comet Lake) a Core i7-1068G7 není Core i7-I68G7 (I jako Ice Lake). Upřímně nevím (proto jsem otázku avizoval jako řečnickou), snad jedině proto, aby názvosloví nedostalo nějaký systém, podle kterého by se v něm bylo možné orientovat.
Můžeme se však zastavit u použití písmene G. To Intel (alespoň prozatím) používá u produktů s integrovaným GPU Gen11, tedy tím, jaké bylo uvedeno s generací Ice Lake, které je předchůdcem architektury použité v Xe (Gen12). Alespoň u 15W Ice Lake prozatím G7 odpovídá modelu s 64 EU (výpočetními bloky), G4 se 48 EU a G1 s 32 EU. Grafiky Gen11 se 64 a 48 EU označuje Intel jako Iris Plus, grafiky Gen11 se 32 EU jako UHD (Graphics). Dodrží-li toto značení i na Lakefield, bude to znamenat, že model Core i5-L16G7 bude disponovat integrovanou grafikou Gen11 Iris Plus se 64 EU.
Doposud jsme se věnovali části názvu za pomlčkou („-“). Nyní pojďme před pomlčku. Až dosud znamenalo Core i5 v mobilním segmentu procesor se dvěma nebo čtyřmi jádry. Architektura Lakefield, první vlna produktů projektu Foveros, který míchá a vrství různé (dosud zdánlivě neslučitelné) prvky dohromady, ponese jedno jádro odpovídající Ice Lake (tj. x86 architektura Sunny Cove) a čtyři malá jádra typu Atom (Tremont). Nově tak na Core i5 můžeme nahlížet jako na produkt s jediným velkým x86 jádrem. Případně jako na produkt s celkem pěti jádry, byť z 80 % atomovými. Každopádně je to poprvé co Core i5 nabídne lichý počet x86 jader a rovněž tak poprvé, co Core i5 bude mít 5 jader (takže alespoň v jednom bodu by mohlo dojít ke zpřehlednění, byť bude spíše náhodné a nikoli systémové).
První zmínka o Core i5-L16G7 se objevila v databázi testu UserBenchmark. Procesor se vyskytuje v zařízení SAMSUNG_NP_767XCL, což je provizorní / kódové označení nám zatím neznámého produktu. Je-li detekce správná, má velké x86 jádro neaktivní HT, jinými slovy na velkém jádře lze provozovat pouze jedno vlákno. Můžeme si zaspekulovat, zda se Core i7-L??G7 bude lišit aktivním HT, tedy dvěma vlákny, tzn. podporou celkem 6 vláken v rámci celého procesoru (2 pro velké jádro Sunny Cove, 4 pro Atomy Tremont). Core i3 by pak mohlo být 1+2, ale to je skutečně jen spekulace. Podle UserBenchmark běžel procesor na základním taktu 1,4 GHz a boost 1,75 GHz. Benchmark ale nerozlišuje, zda se jedná o údaje pro malá jádra, pro velké jádro, nebo jsou tyto takty platné pro obojí.